Dotační program Podpora revitalizace objektů kulturního dědictví v obcích Plzeňského kraje pro rok 2023 – vyhlášení

23. prosince 2022 06:12, aktualizováno 03. ledna 2023 09:49, Bc. Zdeněk Valenta

Rada Plzeňského kraje schválila usnesením č. 3009/22 ze dne 29. 12. 2022 znění pravidel pro žadatele a příjemce dotace z dotačního programu Podpora revitalizace objektů kulturního dědictví v obcích Plzeňského kraje pro rok 2023.

Dotační program Podpora revitalizace objektů kulturního dědictví v obcích Plzeňského kraje pro rok 2023 souvisí s poskytováním dotací na podporu obnovy a revitalizace staveb nebo jejich částí neprohlášených za kulturní památky, které jsou nositelem historického a kulturního významu na území obcí v Plzeňském kraji, dokladem jejich historického vývoje, životního způsobu a prostředí v minulosti, nebo mají vztah k významným osobnostem a historickým událostem. Stavbou se pro účely tohoto dotačního programu rozumí historicky hodnotné objekty, např. školy, obecní domy, a další významné obecní a městské objekty, sokolovny, ohradní, hřbitovní a tarasní zdi, sakrální objekty a hřbitovy, solitérní umělecká a sochařská díla (př. kašny, pomníky osobností a historických událostí), hospodářské objekty a areály, historické dlážděné plochy a schodiště apod.

Především se jedná o udržovací, stavební a restaurátorské práce související se zachováním kulturně historické hodnoty objektů, které nejsou prohlášeny za kulturní památky, ale představují historicky a kulturně významné stavby v obcích Plzeňského kraje. Dotační titul se nevztahuje na objekty dle zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech – na tyto objekty je určen vlastní dotační program Podpora péče o pomníky, válečné hroby a pietní místa na území Plzeňského kraje. Dotační titul se nevztahuje na objekty, které jsou prohlášeny za nemovité kulturní památky – na tyto objekty je určen vlastní dotační program Zachování a obnova kulturních památek Plzeňského kraje. Dotace se nevztahuje na objekty moderní technické infrastruktury a občanské vybavenosti, které nejsou historickými stavbami (př. školní objekty a kulturní domy vzniklé od 2. poloviny 20. století, prodejny, zdravotní střediska, skladovací objekty, apod.).

Žadateli mohou být pouze města, obce, dobrovolné svazky obcí nebo sdružení obcí na území Plzeňského kraje, které byly registrovány v souladu s platnými právními předpisy a jsou vlastníky objektů, jejichž akce naplňuje cíle tohoto Programu a odpovídá předmětu podpory dle čl. I. Pravidel programu;

Znění pravidel dotačního programu pro rok 2023 včetně nedílných příloh je uvedeno v přílohách tohoto článku.

Žádost se podává výhradně elektronicky prostřednictvím aplikace eDotace, která je přístupná na adrese http://dotace.plzensky-kraj.cz/.
Žádosti musí být podány nejpozději v poslední den lhůty pro podávání žádostí.
Sběr žádostí je stanoven průběžně v termínu od 30. 1. 2023 do 17. 4. 2023 do 17:00 hodin.

Konzultační místo:
Krajský úřad Plzeňského kraje,
Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Škroupova ul. 18

Telefonické konzultace se poskytují výhradně v rámci úředních hodin:
Po, St 8:00-17:00; Út, Čt 8:00-15:15; Pá 8:00-14:00 (úřední hodiny mohou být v důsledku vládních opatření stanoveny v jiném rozsahu, aktuální informace jsou dostupné na internetových stránkách Plzeňského kraje).
Osobní konzultace v úředních hodinách vždy na základě předchozí telefonické domluvy.
Konzultační podpora pro žadatele v rámci aplikace eDotace (založení účtu, založení a podání žádosti v aplikaci) je poskytována každé pondělí a středu v úředních hodinách do 10. 4. 2023.
Při konzultaci na KÚPK je možné využít volné připojení k internetu – wifi na vlastním přenosném zařízení žadatele.

Administrátoři dotací na oddělení památkové péče:
Mgr. Tereza Eismannová
č. kanceláře 462
E-mail: tereza.eismannova@plzensky-kraj.cz

Ing. Michala Poláková
č. kanceláře 464
E-mail: michala.polakova@plzensky-kraj.cz

Časový harmonogram dotačního programu:
30. 12. 2022 vyhlášení a zveřejnění Programu
30. 01. 2023 otevření aplikace pro podávání žádostí o dotace
17. 04. 2023 uzávěrka podávání žádostí o dotace
31. 10. 2024 konec lhůty pro realizaci prací a předání závěrečného vyúčtování společně se stanovenými doklady

Termíny projednání žádostí v orgánech Plzeňského kraje budou zveřejněny v aplikaci eDotace.