V roce 2019 byla přijata směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále jen „Směrnice“). Smyslem ochrany whistleblowerů (oznamovatelů), tedy osob, které oznamují protiprávní jednání v souvislosti s prací, je vytvořit takové prostředí, ve kterém se „whistlebloweři“ nebudou muset obávat jakékoliv sankce pro případ, že protiprávní jednání oznámí a přispět tak ochraně veřejného zájmu.
Dne 1. 8. 2023 nabyl účinnosti zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „zákon“), který zapracoval Směrnici v podmínkách České republiky jako členského státu EU.
Krajský úřad Plzeňského kraje, jako orgán povinného subjektu měl zavedený funkční vnitřní oznamovací systém a plnil povinnosti plynoucí ze Směrnice již v době její účinnosti.
Účel právní úpravy
Smyslem zákona je sjednotit pravidla ochrany osob, které oznamují porušení právních předpisů České republiky a Evropské unie. Zákon upravuje podávání, postup a posuzování oznámení o možném protiprávním jednání, podmínky pro poskytování ochrany oznamovatelům, definici a povinnosti povinných subjektů a příslušných osob a působnost Ministerstva spravedlnosti ČR na úseku ochrany oznamovatelů.
Nejdůležitější pojmy
Povinný subjekt – organizace podléhající povinnostem podle zákona. V případě Plzeňského kraje plní povinnosti plynoucí ze zákona Krajský úřad Plzeňského kraje.
Oznamovatel – osoba, která má právní nárok na ochranu před odvetnými opatřeními podle zákona.
Příslušná osoba – v podmínkách Krajského úřadu Plzeňského kraje je to jeho zaměstnanec, který splňuje zákonné podmínky k výkonu této činnosti a který přijímá a eviduje oznámení podané vnitřním oznamovacím systémem (dále také „VOS“), komunikuje s oznamovatelem, doporučuje povinnému subjektu následná opatření a poskytuje zpětnou vazbu oznamovateli.
Dotčená osoba – ten, kdo se měl dopustit protiprávního jednání.
Vnitřní oznamovací systém – soubor postupů, zabezpečení, dokumentace, technických a lidských zdrojů podílejících se na procesu ochrany oznamovatelů, obsahu oznámení, evidenci a prošetřování oznámení. Tyto postupy zajišťují, aby ve všech fázích postupu byla chráněna totožnost každé oznamující osoby, dotčené osoby a třetích osob uvedených v oznámení, například svědků nebo oznamovatelovi pomáhajících kolegů.
Externí oznamovací systém – správcem tohoto systému je Ministerstvo spravedlnost ČR. Je určen pro oznamovatele, který při dodržení zákonných podmínek může podat oznámení přímo ministerstvu.
Příslušné osoby
Mgr. Martin Sarkisov, MPA, LL.M.
Ing. Bc. Tomáš Krásný, LL.M.
Telefon: + 420 377 195 214
Kanály pro oznámení
1. Písemně
a) elektronicky (viz odkaz pod textem „Podat oznámení“ s interaktivním formulářem pro podání oznámení)
b) v listinné podobě zaslat na adresu:
Krajský úřad Plzeňského kraje
Škroupova 1760/18
30100 Plzeň
obálku zřetelně označit „
Neotevírat, pouze k rukám příslušné osoby“
2. Ústně
Na žádost oznamovatele je příslušná osoba povinna oznámení přijmout i osobně v přiměřené lhůtě, nejdéle však do 14 dnů ode dne, kdy o to oznamovatel požádal:
a) telefonicky na telefonním čísle + 420 377 195 214
b) příjem ústních oznámení je zajištěn příslušnou osobou v pracovních dnech v době:
pondělí, středa: od 08:00 hodin do 16:00 hodin
úterý, čtvrtek: od 08:00 hodin do 14:00 hodin
pátek: od 08:00 hodin do 13:00 hodin
Podání oznámení jiným, než uvedeným způsobem za použití VOS, nelze zaručit ochranu totožnosti oznamovatele nebo dalších osob.
Příjem oznámení od osob, které pro povinný subjekt nevykonávají práci nebo jinou obdobnou činnost
V souladu s ustanovením § 9 odst. 2 písm. a) zákona povinný subjekt sděluje, že vylučuje podávání oznámení prostřednictvím VOS pro osoby, které pro povinný subjekt nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h), nebo i) zákona.
