Vyhlášení dotačního programu Zajištění obslužnosti venkova 2024

12. března 2024 12:36, Bc. Petra Hessová

Rada Plzeňského kraje schválila usnesením č. 4701/24 ze dne 11. 3. 2024 vyhlášení dotačního programu Zajištění obslužnosti venkova 2024, dvou jeho dotačních titulů pro obce PK - na podporu prodejen a také nový titul na podporu provozu pošty Partner v malých obcích PK.

Dotační titul Podpora prodejen v malých obcích PK 2024

Předpokládaný objem finančních prostředků: 5 mil. Kč.

Dotační titul je určen malým obcím Plzeňského kraje na částečné krytí jejich výdajů spojených se zachováním provozu kamenných prodejen a pojízdných prodejen obsluhujících jejich území.
Důvodem podpory je snaha Plzeňského kraje napomoci udržení kamenných a pojízdných prodejen v nejmenších obcích a zajištění potravinové obslužnosti venkova.

Kdo může o dotaci požádat:
1) obec Plzeňského kraje s počtem obyvatel do 500 (k 1. 1. 2024),
2) obec Plzeňského kraje s počtem obyvatel 501 - 2000 žádající o dotaci pro prodejnu, která se nachází v její části obce s počtem obyvatel do 500.
V obci nebo části obce, kde je umístěná kamenná prodejna, na kterou obec žádá o dotaci, nesmí být žádná další prodejna, ani ji nesmí obsluhovat pojízdná prodejna.

Výše dotace:
Minimální výše dotace: 5 tis. Kč.
Maximální výše dotace:
- pro kamennou prodejnu: 250 tis. Kč / 100 tis. Kč / 60 tis. Kč nebo 30 tis. Kč v závislosti na provozovateli prodejny,
- pro pojízdnou prodejnu: 25 tis. Kč.

Obec může požádat o dotaci až pro 3 kamenné prodejny ve svých částech obce a pro 1 pojízdnou prodejnu.
Je stanoven maximální podíl dotace na celkových nákladech akce: 90 %.

Kritéria pro bodové hodnocení prodejen:
- velikost obce,
- velikost části obce,
- provozovatel prodejny.

Žádost je možné podat pouze elektronicky v systému eDotace (zde) v době od 15. 4. 2024 do 29. 4. 2024 do 12 hod. Podrobnosti k vyhlášenému dotačnímu titulu jsou uvedeny v Pravidlech DP v příloze a v systému eDotace.

Dotační titul Podpora pošty Partner v malých obcích PK 2024

Předpokládaný objem finančních prostředků: 5 mil. Kč.

Dotační titul je určen malým obcím Plzeňského kraje na částečné krytí jejich výdajů spojených se zachováním provozu pošty Partner, která je provozována na jejich území.
Důvodem podpory je snaha Plzeňského kraje napomoci udržení provozu venkovské pobočkové sítě České pošty, s. p. pošta Partner v malých obcích PK.

Kdo může o dotaci požádat:
obec Plzeňského kraje s počtem obyvatel do 2000 (k 1. 1. 2024), na jejímž území je provozována v roce 2024 pošta Partner, a žádající obec doloží k žádosti mj. platnou Smlouvu o zajištění služeb pro Českou poštu, s. p. uzavřenou mezi Českou poštou, s.p. a provozovatelem pošty Partner.

Výše dotace:
- pro provozovnu pošty Partner, kterou provozuje žádající obec PK: 20 - 150 tis. Kč (uznatelný náklad - mzdové náklady na zaměstnance obce za jeho činnost v pobočce),
- pro provozovnu pošty Partner, kterou provozuje jiný provozovatel než je žádající obec: 10 - 30 tis. Kč (uznatelný náklad - příspěvek obce poskytnutý provozovateli pošty Partner).

Je stanoven maximální podíl dotace na celkových nákladech akce: 90 %.

Hodnocení žádostí:
Prioritně bude dotace navržena všem obcím, které samy provozují poštu Partner, a to ve výši požadované dotace. Všechny ostatní přijaté žádosti budou postoupeny k hodnocení, které provede administrátor dotačního titulu. Hodnoceny budou jednotlivé provozovny pošty Partner podle jediného kritéria, kterým je počet obyvatel žádající obce ke dni 1. 1. 2024.
Dotace bude postupně navrhována žadatelům od nejnižšího do nejvyššího počtu obyvatel ke dni 1. 1. 2024, a to až do vyčerpání finančních prostředků dotačního titulu (záměrem Plzeňského kraje je podpořit fungování všech provozoven pošt Partner, na které obce požádají).

Žádost je možné podat pouze elektronicky v systému eDotace (zde) v době od 15. 4. 2024 do 29. 4. 2024 do 12 hod. Podrobnosti k vyhlášenému dotačnímu titulu jsou uvedeny v Pravidlech DP v příloze a v systému eDotace.

Administrátoři obou dotačních titulů - oddělení regionálního rozvoje KÚPK:

Mgr. Václav Baxa - tel. 377 195 406 (pro okres Domažlice)
Ing. Michaela Černá - tel. 377 195 305 (pro okresy Klatovy a Tachov)
Bc. Petra Hessová - tel. 377 195 695 (pro okresy Plzeň-jih a Plzeň-město)
Bc. Lenka Šmejkalová - tel. 377 195 764 (pro okresy Plzeň-sever a Rokycany)

Předpokládaný termín schválení dotací z obou dotačních titul Radou PK: 21. 6. 2024.