Na veřejném prostranství v Kopeckého sadech v Plzni v úterý 13. května začala výstava, která dává vidět to, co obvykle zůstává skryté – příběhy lidí využívajících sociální služby. Pod názvem „Sociální služby v Plzeňském kraji 2010–2025“ představuje lidské osudy, momentky z každodennosti i mapu pomoci, která v kraji funguje už 15 let také díky podpoře Evropské unie.
„Sociální služby nejsou neviditelné. Jsou pevnou součástí každodenního života mnoha lidí – seniorů, rodičů samoživitelů, lidí s handicapem nebo těch, kteří se zrovna snaží postavit zpět na nohy. Právě jim výstava dává tvář a hlas. A připomíná, že pomoc má v našem kraji dlouhodobé zázemí,“ uvedl při slavnostním zahájení náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast sociálních věcí Jan Bozděch.

Výstava, kterou připravila Alena Růžičková z odboru sociálních věcí Krajského úřadu Plzeňského kraje s fotografem Patrikem Pátkem, přibližuje pomoc v celé její šíři – od azylových domů přes osobní asistenci až po terapeutické dílny. „Každý příběh, každá tvář, kterou jsme do výstavy vybrali, v sobě nesla emoci. Byly to momenty, kdy nám lidé dovolili nahlédnout do svého soukromí a ukázali, jak moc pro ně sociální služby znamenají. Věřím, že i návštěvníci výstavy to ucítí,“ doplnil autor fotografií Patrik Pátek.

Venkovní expozice přináší nejen osobní příběhy, ale také informace o významném spolufinancování z evropských fondů, aktuálně v rámci Operačního programu Zaměstnanost Plus. V této etapě, resp. v období od 2023 do 2025 mezi ně patří azylové domy (v Plzni, Domažlicích, Havlovicích, Klatovech a Rokycanech), dům na půl cesty v Plzni, osobní asistence (v Černošíně, Plzni a Klatovech), intervenční centrum (v Plzni a Horšovském Týně), sociální rehabilitace (v Klatovech, Plzni, Horšovském Týně, Domažlicích, Sušici, Ledcích, Dobřanech a Třemošné) a sociálně terapeutické dílny (v Černošíně, Meclově, Domažlicích, Sušici, Plzni a Rokycanech). Od roku 2010 byly spolufinancovány sociální služby typu nízkoprahová denní centra, terénní programy, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a podpora samostatného bydlení. „To zásadní, na co ale chceme upozornit, je důležitost jejich vzájemného propojení a spolupráce. Právě díky tomu a každodenní činnosti jejich pracovníků se daří zvyšovat kvalita života jejich klientů,“ upozornila autorka výstavy Alena Růžičková, referentka na úseku financování sociálních služeb.
Výstava je volně přístupná do 10. června 2025 a vznikla v rámci prezentace projektu „Podpora sociálních služeb v Plzeňském kraji 2023–2025“. Více o sociálních službách je možné najít v Registru poskytovatelů sociálních služeb na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.