Plzeňský kraj vyhlásil krajské kolo soutěže Zlatý erb

27. listopadu 2023 16:11, aktualizováno 04. března 2024 16:49, Jiřina Balejová

Opět proběhne hodnocení všech obcí s rozšířenou působností (ORP), které se do soutěže nebudou muset přihlašovat a jejich webové stránky budou hodnocené automaticky. Ostatní obce se přihlašují již nyní na hlavní stránce soutěže Zlatý erb https://www.zlatyerb.cz a to do 05. prosince 2023

Stejně jako v předchozích letech bude Zlatý erb i letos probíhat dvoustupňově – nejprve se uskuteční krajská kola a z nich vzejdou soutěžící do celostátního kola. Zlatý erb vyvrcholí slavnostním předáním cen na konferenci ISSS 13. května 2024 v Hradci Králové. Slavnostní vyhlášení krajského kola Plzeňského kraje soutěže se uskuteční 25. března 2024. Finalisté budou o konkrétním termínu vyhlášení výsledků soutěže informováni na kontaktní e-mail z přihlášky a e-mail statutárního zástupce (v první polovině měsíce března).

I v tomto ročníku se mohou soutěžící v krajském kole Plzeňského kraje těšit na zajímavé finanční ohodnocení!

Jak už letošní téma předesílá, důležitým kritériem je bezpečnost webových portálů. Poroty budou hodnotit také plnění zákonných povinností a využívání centrálních elektronických služeb eGovernmentu. Další významnou inovací je hodnocení toho, jak obce využívají sociální komunikační platformy, především Facebook a Instagram. Dále je zavedeno kritérium hodnotící podporu podnikatelů formou webových portálů a digitálních služeb.
Další novinkou je zavedení prémiových bodů, které se přidělují v případě, že weby v jednotlivých kritériích dosáhnou určitého bodového intervalu, takzvané hladiny významnosti. Pomocí tohoto nového pravidla se snažíme lépe ohodnotit obce s webovými portály, které nabízejí digitální řešení životních situací a událostí. Na jejich webovém portálu je možná autentizace, výběr služby, kterou občan potřebuje řešit a popřípadě kterou může zaplatit pomocí platební brány. Jedná se o připočtení bodů pro hodnocené webové portály a digitální služby za současné splnění jednoho, dvou nebo tří kritérií v určité hladině významnosti. Tím mezi soutěžícími vznikají větší rozdíly a bude zřetelnější, jak si která obec vede.

Pro účastníky celostátního kola plánuje organizátor, jako tomu bylo v minulém ročníku, ohodnocení jejich kybernetického zabezpečení specializovanou firmou.

V kategorii Cena veřejnosti budou moci lidé hlasovat pomocí elektronické identity hlasujícího (NIA) více info na https://www.zlatyerb.cz. Veřejnost může hlasovat od 18. prosince 2023 do 31. ledna 2024 ZDE.

Cílem soutěže je i nadále především podpořit modernizaci místní a regionální veřejné správy a samosprávy prostřednictvím rozvoje ICT technologií a služeb, poskytovaných veřejnosti s využitím internetu a ostatních elektronických médií.

Účastí v soutěži obec získá rozumný a kvalitní posudek webových portálů a digitálních služeb, které jsou v našich městech a obcích mnohdy vytvářeny partou nadšenců a srdcařů. Také získá přehled a expertní názor kombinovaný s pohledy klientů – konzumentů informací z webových portálů a digitálních služeb. Zároveň může být účast v soutěži motivací pro prezentaci obce nejen v kraji, ale i na celostátní úrovni.