Ceny republiky Peru za rok 2018 byly uděleny v Plzni

11. prosince 2018 07:38, aktualizováno 06:38, Petra Olivková

V úterý 27. listopadu udělila velvyslankyně Peruánské republiky J. E. Liliana de Olarte de Torres Muga dvě Ceny republiky Peru za rok 2018. Slavnostní vyhlášení proběhlo v Obřadní síni plzeňské radnice. Cílem soutěže je rozšířit povědomí o peruánské kultuře. Soutěž je určena pro studenty středních škol Plzeňského kraje a pro studenty Západočeské univerzity v Plzni. Tématem již osmého ročníku byl Odkaz a význam zásluh maršála Ramóna Castilla – 151 let od jeho smrti. Projekt se koná pod záštitou primátora města Plzně.

V letošním roce poslalo své práce do soutěže celkem 10 studentů z Gymnázia Luďka Pika, Církevního gymnázia Plzeň a ze Západočeské univerzity v Plzni. Středoškolskou kategorii vyhrál Jan Pěnkava z Gymnázia Luďka Pika, cenu za nejlepší vysokoškolskou práci si odnesl Daniel Krejčí z Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Ostatní účastníci soutěže obdrželi diplom.

Velvyslankyně J. E. Liliana de Olarte de Torres Muga pochválila všech 10 studentů za velmi pečlivé a hluboké zpracování zadaného tématu. Ve svém projevu dále připomněla, že vyhlášení Ceny republiky Peru souvisí vždy se slavnou událostí, osobností či geografickou zajímavostí republiky Peru.

Maršál Ramón Castilla (1797 – 1867) byl voják, politik a prezident Peru v období let 1845 – 1851 a 1855 – 1862. Peru na tohoto maršála vzpomíná jako na pokrokovou a novátorskou osobnost. Jeho hlavními politickými a sociálními reformami bylo zrušení poplatků indiánům a osvobození otroků afrického původu. Dále zrušil trest smrti, vyhlásil zákon svobody tisku, podnítil rozvoj peruánské Amazonie tím, že nechal stavět loďstva a říční základny. V roce 1851 nechal vybudovat první peruánskou železnici. Podpořil paroplavbu, položil základy diplomatické služby, reformoval veřejnou správu a vytvořil první rozpočet.

Peru se nachází v severozápadní části Jižní Ameriky. Hlavním městem je Lima. Státním zřízením se jedná o republiku.

Fotogalerie: