Sídlo Plzeňského kraje navštívil velvyslanec Kazachstánu

04. dubna 2024 13:25, Ing. Helena Frintová

Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták přijal ve čtvrtek 4. dubna na půdě krajského úřadu velvyslance Kazachstánu J. E. pana Bakytu Dyussenbayeva společně s obchodním radou velvyslanectví Kazachstánu v České republice panem Timurem Akhmetzhanovem.

Bakyt Dyussenbayev zdůraznil, že svoji návštěvu a přijetí u hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka považuje za velkou čest. Do funkce velvyslance Kazachstánu v ČR byl jmenován na sklonku minulého roku a Plzeňský kraj se stal prvním českým regionem, který se rozhodl navštívit. Důvodem je podle jeho vyjádření průmyslová a technická vyspělost a působnost firem zaměřených na rozvoj nových technologií, vědu a výzkum. Toto vše je hlavního předmětem zájmu kazachstánské strany, která by chtěla kooperovat a spolupracovat s českými firmami právě v těchto oblastech. Hejtmana R. Špotáka také zevrubně seznámil s vývojem ekonomiky Kazachstánu. Představil ji jako zemi ležící samém prahu Evropy a Asie, která je charakteristická obrovskou zásobou nerostných surovin nezbytných při využívání nových technologií a jako transportní koridor mezi Asií a Evropskou unií. Rudolf Špoták zájem Kazachstánu o Plzeňský region a jeho hospodářskou sféru přivítal s tím, že je připraven na další spolupráci a bližší vztahy.

V odpoledních hodinách zavítá B. Dyussenbayev na Západočeskou univerzitu a prohlédne si firmu Škoda Transportation k jejíž produkci patří hlavně nízkopodlažní tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy. Firmu, která je největším seskupením v dopravním strojírenství ve střední a východní Evropě a má obchodní zastoupení v Německu, Maďarsku a dalších zemích. V Kazachstánu byla zapojena do několika tendrů na výrobu vlaků, tramvají a trolejbusů. Čeká ho též jednání se zástupci Krajské hospodářské komory v PK a zavítá i do Plzeňského Prazdroje. Ten už dnes patří mezi evropskou špičku v šetření s vodou i energiemi a podporuje ekologické inovace.

Kazachstán patří mezi přední dodavatele ropy do ČR a je nejbohatší zemí ve střední Asii, se kterou má ČR historicky velmi dobré obchodní vztahy. Důležité jsou i zdejší zásoby uranu, které by ČR mohla využít pro jaderné elektrárny. Obrat vzájemného obchodu s Kazachstánem v roce 2022 dosáhl téměř 1,3 miliard dolarů (cca 28 miliard korun). Největší růst českého vývozu do Kazachstánu měly reaktory, kotle, motorová vozidla, traktory, kola, ale i přístroje pro záznam a reprodukci zvuku. Momentálně v Kazachstánu působí zhruba 30 českých firem.