Územní studie povodí Chuchly

obrazek
07. března 2025 09:10, Ing. Jana Slavíková

Zdravá krajina je rozsáhlý projekt Plzeňského kraje, který má pomoci vrátit do naší přírody rozmanitost a především připravit naši krajinu na klimatickou změnu, která se tady již nyní projevuje. Chceme toho docílit především podporou adaptačních opatření. Tedy takových projektů, které nám například pomohou ochránit zástavbu obcí před vodou z polí při bleskových povodních, a tuto vodu zároveň „schovají na horší časy“, až přijde v létě období sucha. Mezi starosty jsou v poslední době čím dál tím oblíbenější projekty pro výsadbu alejí, často spojené s obnovou historických cest. Mnoho nových alejí zdobí například okolí Chudenic nebo Milínova. V Plzeňském kraji už také vzniklo několik pěkných revitalizací, které pomohly vrátit toky do jejich původních, meandrujících koryt. Taková místa můžete navštívit třeba u Třískolup kousek od Přimdy, Lichovském potoce, nebo Černém potoce u Klenčí pod Čerchovem. Zkrátka a dobře – je mnoho projektů, kterými se můžeme inspirovat a pomoci jich dostat do naší krajiny co nejvíce. Plzeňský kraj se to snaží dělat formou studií, které navrhují konkrétní opatření přesně v místech, kde je to potřeba, a kde mohou krajině nejvíce pomoci.


Čtvrtou studií, která navrhuje adaptační opatření na území Plzeňského kraje, je Územní studie povodí Chuchly od pramene po ústí do Radbuzy. Její zpracování trvalo více než rok – od listopadu 2023 až do ledna 2025. Autorem studie je ateliér K2N LANDSCAPE s.r.o. Území, které je studií pokryto, tedy celé povodí říčky Chuchla, zaujímá 33, 99 km², řadí se tedy mezi ty větší v rámci projektu Zdravá krajina. Zasahují sem obce Bukovec, Čečovice, Černovice, Kvíčovice, Neuměř, Semněvice, Štichov, Velký Malahov a Všekary.

Studie je, stejně jako ty předchozí, tvořena dvěma hlavními částmi – analytickou a návrhovou. V rámci analytické části její zpracovatel shromáždil a prostudoval všechny dostupné podklady o řešeném území. Zjištěné informace následně ověřil a doplnil terénním průzkumem. Během analýzy proběhla v dotčených obcích veřejná projednání. Na tato setkání se mohli dostavit všichni, kteří se o projektu chtěli dozvědět více a předat zpracovatelům další podněty k území.

Komentovaná prohlídka ve Všekarech, uskutečněná v rámci veřejného projednání (K2N Landscape, 2024).


Jako hlavní problémy studovaného území analýza označila například rozsáhlé úpravy v krajině včetně meliorací. Historicky zde bylo zasaženo do téměř 100% vodních toků, které byly narovnávány a opevňovány, což způsobuje příliš rychlý odtok vody z krajiny. Další potíží je ztráta historických cest nebo špatný stav vodních nádrží. Půdy v tomto území nejsou díky vlivu intenzivního zemědělství v dobrém stavu. Pro takto narušené půdy je pak velkým nebezpečím erozní ohrožení.


Erozní rýhy mezi Bukovcem a Čečovicemi (K2N LANDSCAPE, 2024).


Návrhová část studie obsahuje koncepci se souhrnným textem. Všechna navržená opatření jsou zakreslena v tématických výkresech. Ke každému z opatření byla vytvořena samostatná karta, kde jsou uvedeny bližší informace, jak by mělo opatření vypadat - například rozloha, počet nebo druh stromů pro výsadbu, hloubka tůní a mnohé další. Karet opatření obsahuje studie celkem 185 – některá z opatření přitom zasahují do dvou sousedních katastrů. Před dokončením byla územní studie podruhé veřejně projednána v dotčených obcích, aby se k předloženým návrhům mohl kdokoliv vyjádřit. Zpracovatel následně do dokumentu zakomponoval dodané připomínky.


Návrh cesty mezi Semněvicemi a Ostromečí (K2N LANDSCAPE, 2025).


Mnoho navržených opatření nich může pomoci zadržet vodu v krajině během přívalových dešťů a pomalu ji do ní zase pouštět za sušších období. Jiná budou třeba zabraňovat erozi na svažitých pozemcích. Další zase doplní zemědělskou krajinu o úkryty a biotopy pro živočichy, které z ní kdysi zmizely. Většina těchto opatření je multifunkční – může mít více pozitivních vlivů na různé složky přírody a zároveň se budou podílet (v případě, že se je povede zrealizovat) na stabilizaci krajiny, která bude přizpůsobenější klimatické změně.



Ukázka hlavního výkresu, kde jsou vyobrazena všechna opatření (K2N LANDSCAPE, 2025).


Pro Plzeňský kraj nyní práce kolem studie nekončí. Na poradenský tým Zdravé krajiny přechází důležitý úkol – pomoci vlastníkům pozemků pod opatřeními, kteří o to budou mít zájem, návrhy dotáhnout k úspěšné realizaci. Během letošního a příštího roku očekáváme, že dojde k prvním realizacím. A to jak ve spolupráci s obcemi, tak i místními zemědělci, s nimiž nyní probíhají jednání. Plzeňský kraj je připraven vznik opatření podpořit jak odbornými radami a koordinací projektů, tak i například hledáním zdrojů financování.

Územní studie je financována v rámci NEXT GENERATION EU.

Soubory ke stažení