Mezinárodní robotickou soutěž vyhrál tým žáků z Plzně

obrazek
17. února 2021 16:31, aktualizováno 07. dubna 2021 08:27, Petra Olivková

Plzeňský kraj ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni a Středním odborným učilištěm elektrotechnickým, Plzeň, Vejprnická 56 pořádal dne 16. února 2021 Mezinárodní robotickou soutěž „ROBO-VOZÍTKO PLZEŇ 2021 EU“. V soutěži se utkaly dvoučlenné týmy studentů ve věku 17 – 21 let z České republiky, Chorvatské republiky, Spolkové republiky Německo a Slovenské republiky. Soutěž probíhala on-line formou za splnění epidemických podmínek, stanovených v jednotlivých státech.

„Jsem rád, že se nám i v době složité epidemické situace podařilo uspořádat mezinárodní soutěž. Poděkování patří všem organizátorům i zúčastněným, kteří tím prokázali opravdový zájem o technické vzdělávání,“ uvedl náměstek hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast školství a sportu Rudolf Salvetr. „Soutěž je důkazem dobré spolupráce Plzeňského kraje a středních škol s fakultami Západočeské univerzity v Plzni,“ dodal rektor univerzity Miroslav Holeček. Soutěžící pozdravil také Vladimir Bilek, poslanec pro českou a slovenskou menšinu v Chorvatském sněmu, který zmínil důležitost mezinárodní spolupráce v oblasti vzdělávání.

Soutěž hodnotila mezinárodní komise v čele s jejím předsedou Milošem Železným z Katedry kybernetiky ZČU v Plzni. Plzeňský kraj reprezentovaly dva týmy žáků z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické, Plzeň, Koterovská 85, dva týmy žáků ze Středního odborného učiliště elektrotechnického, Plzeň, Vejprnická 56 a dva týmy žáků ze Střední průmyslové školy dopravní, Plzeň, Karlovarská 99.

Úkolem soutěžících bylo zkonstruovat robotické vozítko, prezentovat ho on-line před mezinárodní porotou v anglickém jazyce a projet s ním v co nejkratším čase vymezenou dráhou. Vozítko přepravovalo kelímek s odměřeným množstvím vody, kterou nesmělo rozlít, a zároveň nesmělo narazit do oboustranné protihlukové stěny, mezi kterou projíždělo. Soutěžící mohly získat ocenění i za design vozítka v soutěži kreativity, v níž se hodnotila např. originální kapotáž vozítka, ochrana elektroniky před vodou nebo zajímavé osvětlení.

Celkovým vítězem soutěže se stal tým č. 2 z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické, Plzeň, Koterovská 85, který předvedl druhou nejrychlejší jízdu a zároveň vyhrál soutěž kreativity. Na druhém místě skončila Tehnička škola Daruvar z Chorvatska a bronzovou medaili získala Stredná odborná škola Handlová ze Slovenska. Na vítěze čekaly hodnotné ceny v podobě stavebnic Zonepi Raspberry, bluetooth reproduktorů a dronů.

Vedoucí odboru školství, mládeže a sportu KÚPK Jaroslava Havlíčková poblahopřála vítězům a poděkovala spoluorganizátorům ze ZČU – Luďku Hynčíkovi, prorektorovi pro výzkum a vývoj, a Petru Kavalířovi, řediteli pracoviště Nové technologie – výzkumné centrum.


Výsledky Mezinárodní robotické soutěže ROBO-VOZÍTKO PLZEŇ 2021 EU
Nejlepší prezentace v anglickém jazyce
1. místo - Tehnička škola Daruvar
2. místo - Stredná odborná škola, Lipová 8, Handlová
3. místo - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85

Nejlepší design
1. místo - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská
2. místo - Tehnička škola Daruvar
3. místo - Stredná odborná škola, Lipová 8, Handlová

Nejlepší jízda
1. místo - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85
2. místo - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85
3. místo - Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň, Vejprnická 56

Celkové pořadí
1. místo - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85
2. místo - Tehnička škola Daruvar
3. místo - Stredná odborná škola, Lipová 8, Handlová



Galerie