Krajská výprava na letní olympiádě rozšiřuje sbírku medailí

obrazek
24. června 2024 07:47, aktualizováno 27. června 2024 08:27, Bc. Eva Mertlová

„Nejlepší je? PLZEŇ!“ Velkolepá show, burcující dav na budějovické náplavce, zatajený dech, zpěv hymny v objetí i vyhlížení sportovních vzorů, mezi které může patřit i bronzový olympijský medailista Jan Řehula. "Olympiáda dětí a mládeže je pro děti součástí kariéry a propaguje mládežnický sport," popisoval akci v Českých Budějovicích bývalý triatlonista.

Po lávce se přes Vltavu prošel na slavnostním zahájení celý plavecký tým. Mezi jeho největší naděje patří Natálie Pospíšilová, která obhajuje pět medailí a své ambice otestuje hned v 16 disciplínách. Cenný kov by si na krk chtěla pověsit i Karolína Klepačová. Té věří hlavně kolegové z výpravy: "Sama Kája nasbírá minimálně osm cenných kovů."

Pod slogan plaveckého svazu „Jedna voda, jeden tým!“ by se bezpochyby podepsala i hvězda plzeňské výpravy David Kratochvíl. V šestnácti letech bude nevidomý plavec z Tachova startovat na svých prvních paralympijských hrách. Jeho jméno už ve světě ale dobře znají. V loňském roce se stal mistrem světa na kraulařské čtyřstovce a na letošním mistrovství Evropy dokázal vyplavat pět medailí.

Výprava čítající 251 sportovců na českobudějovické Náplavce kráčela ve stopách bronzového triatlonisty z letních olympijských her v Sydney Jana Řehuly, který ODM zažil již několikrát nejen z pohledu vlajkonoše, ale i trenéra nebo hrdého otce. Letos od svých svěřenců očekává kromě týmové práce během štafety i individuální medaile.


Zažehnutí olympijského ohně a stoupající vlajka zatajila dech i dalším adeptům na ta nejlepší umístění. "Plzeň je tradiční bašta kolektivních sportů. Hokejisté, fotbalisté a házenkáři získali několikrát titul mistra ligy, proto jako tradičně čekáme úspěch v házené, a to jak v chlapecké, tak v dívčí kategorii. Právě házená je v Plzni velmi populárním sportem. Rovněž doufáme v dobrá umístění v cyklistice a atletice," prozradil vedoucí výpravy Ladislav Harvánek.

Na poslední Olympiádě dětí a mládeže v Olomouci obsadili reprezentanti Plzeňského kraje šestou příčku. Letos cílí dokonce na TOP 5. K elitní pětce jim mají pomoci nejen fanoušci, ale i podpora hejtmana Rudolfa Špotáka. „Plzeňský kraj má mezi svými sportovci silná želízka v ohni a dokážeme v duchu fair play, že jsme krajem, kde sport má podporu a silnou základnu podpořenou řadou známých jmen napříč všemi sporty. Věřím, že i na letošních hrách uvidíme sportovce, kteří tady pouze startují svou kariéru.” K tomu mladé talenty vyzval i hejtman hostujícího kraje Martin Kuba. Ten po zaznění hymny z úst Terezy Maškové odhalil speciální ceduli, kterou všichni medailisté podepíší a ta následně poputuje do Paříže na olympijské hry.

Více k LODM vč. průběžných výsledků najdete ZDE.

Jaký byl první den pro Plzeňský kraj? Čtěte ZDE.

Co přinesl druhý den na olympiádě? Čtěte ZDE.

Co přinesl třetí den na olympiádě? Čtěte ZDE.

Zdroj: Ludmila Kozlová
Foto: Plzeňský kraj, Olympijskytym.cz / Barbora ReichováGalerie