Krajská výprava odstartovala olympiádu sbírkou medailí

obrazek
25. června 2024 11:24, aktualizováno 26. června 2024 14:30, Bc. Eva Mertlová

První den letní olympiády dětí a mládeže v Jihočeském kraji odstartovala krajská výprava Plzeňského kraje prvními cennými kovy. Získali je střelci Aneta a Štěpán Marečkovi. Další medaile přidali plavci a cyklisté. Po prvním dni má kraj celkem 10 medailí, 2 zlaté, 4 stříbrné a 4 bronzové.

Sportovní střelba sourozenců Marečkových

O dvou finalistkách je rozhodnuto. Tribuna fandí a Aneta Marečková z Plzeňského kraje tlumí bouřlivou atmosféru špunty v uších, aby se soustředila na poslední ránu, která ji dělí od zlata. Kamenný výraz, napřáhnutí, výstřel. Výsledky jsou konečné. Vítězkou Olympiády dětí a mládeže se stává Aneta Marečková! To už se neteř Kateřiny Emmons usmívá a radostně skáče do náruče staršího bratra Štěpána.


Sourozenci Marečkovi společně střílí již několik let. Jejich disciplína vstoupila do rodinné historie dvě generace zpátky. Největší pozornost se střelbě dostala zásluhou Kateřiny Emmons, olympijské vítězky z roku 2008 v Pekingu. Ta dosavadní cestu své neteře a synovce pozoruje s úžasem: "Výsledky obou jsou fantastické. Nejlepší na tom všem je, že je střelba chytla. Vím, že na tréninky chodí rádi a na Olympiádě dětí a mládeže ukázali, že na ní mají i hlavu, protože to je ve finále to nejdůležitější." Kromě tety na Anetu a Štěpána dohlíží děda Petr Kůrka, který působil jako reprezentační trenér Austrálie, nebo táta, který staršího Štěpána do střelby naverboval již v devíti letech.

Jen pár minut po Anetě čekalo největší finále dosavadní kariéry i bratra Štěpána. Sestra si jeho klání na stejném stanovišti nenechala ujít. „Trému na něm poznám. Teď nervózní je, jen se to snaží nedávat najevo. Doufám, že tam všechny rozstřílí,“ přála si Aneta poslední vteřiny před vypuknutím. Bratrovo představení prožívala se sluchátky v uších.

Až poslední rána, do které Štěpán vstoupil z vedoucí pozice, ji přiměla ponořit se do napjaté atmosféry naplno. Finálním výstřelem Štěpánovi ale zlato uniklo a připsal si stříbrnou medaili. "Jsem sám na sebe naštvaný, vůbec jsem na to neviděl. Po celém dni už byly oči unavené, takže jsem rád, že to vůbec nějak dopadlo," hodnotil své vystoupení a Aneta k němu dodala: "Brácha si umí skvěle rozvrhnout rány. Když zapracuje na soustředěnosti, dotáhne to daleko."

Ty nejvyšší možné ambice vyplývající z rodinných kořenů se dvojice pokusí naplnit i nadále bok po boku. Ve středu totiž jejich mládežnické olympijské klání pokračuje mixem, kam si jdou pro zlato. Pokrevní napojení považují za jednoznačnou výhodu. "Jsme na sebe zvyklí, dokážeme díky vztahu spolupracovat a víme, co od druhého očekávat," vysvětluje Aneta.
Neodpočinou si od sebe ani doma, ale svými povahami se skvěle doplňují. "Já jsem hodně soustředěný člověk, brácha to zase odlehčuje srandičkami," konstatuje Aneta, která touží kráčet v šlépějích své tety.

Kateřina Emmons jí nejraději vypráví o vzpomínkách na athénskou olympiádu 2004, kde vybojovala bronz. Neteřina představa o cestě k podobným zážitkům je jasná:"Abych se na tetinu úroveň dostala, musím nasbírat hodně zkušeností, ale rozhodně mám v plánu se tam po malinkých krůčcích vyškrábat." K tomu prvnímu v podobě vítězství na českobudějovické ODM jí jako tradičně dopomohla rodinná základna. Před závodem jí v mobilu přistála zpráva od babičky: Měj hlavu a oči správně. „Tohle pořekadlo mě asi bude pronásledovat do konce života.“


Cyklistika

Zlatou medaili pro kraj získala v silniční cyklistice Antonie Cermanová v kadetkách, bronz pak přidala mezi staršími žákyněmi Eliška Králová také v silnční cyklistice. 

Plavání

Dvě stříbrné medaile výpravě přidala Karolína Klepačová, třetí stříbro pak David Váchal. Dvě bronzové medaile získali Alexander Beran a Natálie Pospíšilová. Třetí místo si pak odnesla štafeta plavců - žáků.Ludmila Kozlová, Eva Mertlová


Galerie