Slavnosti jablek a předání ocenění regionálním výrobcům v Nebílovech

27. září 2021 14:55, aktualizováno 19:59, Bc. Eva Mertlová

V neděli 26. září 2021 se v Nebílovech uskutečnil již 12. ročník Slavností jablek. Součástí této rodinné akce se letos stalo také vyhlášení vítězných Regionálních potravin Plzeňského kraje za rok 2021. Ocenění v devíti kategoriích předávala hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová a předsedkyně výboru pro životní prostředí, zemědělství a evropské záležitosti Zastupitelstva Plzeňského kraje Radka Trylčová společně se zástupci ministerstva zemědělství. Hodnocení jablkových moučníků v tradičním "štrůdlování" se zúčastnila členka rady pro oblast cestovního ruchu, partnerských regionů, vnějších vztahů a podpory podnikání Marcela Krejsová.

O prestižní značku, která je synonymem kvality a poctivosti místních výrobců, se v kraji letos ucházelo v devíti kategoriích celkem 130 produktů od 37 výrobců. Výsledky soutěže najdete ZDE.

Kromě devíti vítězných potravin, byly uděleny také dodatečné ceny. Ocenění hejtmanky Plzeňského kraje Ilony Mauritzové získala Hovězí sušená šunka od výrobce AB Bor, s.r.o., ocenění náměstka hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí, zemědělství, evropských záležitostí a regionálního rozvoje Josefa Bernarda získal Nebílovský mošt – jablko, zázvor od výrobce LUKRENA a.s. a ocenění předsedkyně Výboru pro životní prostředí, zemědělství a evropské záležitosti Zastupitelstva Plzeňského kraje Radky Trylčové pak Zelná šťáva z kysaného zelí od výrobce Zelárna Lobkowicz s.r.o.

Návštěvníci mohli na místě ochutnat a nakoupit nejen tyto oceněné regionální potraviny, ale i produkty z Nebílovských sadů či další sladké i slané občerstvení a skvělou kávu. Bohatý byl také doprovodný program pro malé i velké návštěvníky. Na pódiu zahráli Lukaváček, Šumaři a na konec Jakub Smolík. V areálu byla připravena zábavná stezka pro děti, pohádkové divadlo, jízda traktorem nebo tvůrčí dílničky.

Akci pořádal Plzeňský kraj ve spolupráci se společnostmi LUKRENA a.s., Úhlava, o.p.s. a Místní akční skupinou POŠUMAVÍ pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a hejtmanky Plzeňského kraje Ilony Mauritzové.