Nejčastější otázky k očkování

Nevíte, jak funguje rezervace k očkování, kde se očkuje a kdy na vás přijde řada? chtěli byste zaregistrovat člena rodiny a nevíte si rady? Přinášíme vám přehledně odpovědi na nejčastější otázky k očkování a průběžně je pro vás doplňujeme.

V příloze článku najdete doporučení vakcinologů a také vzorový certifikát k očkování. 

 

 • Jak se mohu k očkování objednat?

V současné době se mohou k očkování registrovat a termín si tak rezervovat pouze senioři ve věku 65+, zdravotníci, učitelé, nepedagogičtí pracovníci ve školách, zaměstnanci kritické infrastruktury a chronicky nemocní.

Každý zájemce o očkování, který nespadá do vymezených prioritních skupin se musí registrovat na webu MZČR ZDE. Poté si může rezervovat termín k očkování ZDE. Přesný postup krok za krokem najdete v článku ZDE.

 • Informační linka k očkování

Více o telefonní lince 377 062 377, na kterou mohou občané volat své dotazy týkající se očkování najdete ZDE

 • Jak se mají objednat senioři a lidé bez přístupu k internetu?

Pokud má senior ve věku 80+ zájem o očkování, je nutná registrace v centrálním rezervačním systému. Pokud toto nezvládne senior sám, je pro něj připravena jednoduchá varianta. V Plzeňském kraji je rezervace v systému díky krajské speciální lince pomoci pro plzeňské i mimoplzeňské seniory snadnější. Ve spolupráci s dobrovolnickou organizací TOTEM zřídil od pondělka 18. ledna 2021 Plzeňský kraj speciální telefonní linku, kde se zájemci o očkování starší 80 let budou moci prostřednictvím operátorů zaregistrovat.

Jedna telefonní linka je určena pro Plzeň-město. Na druhé telefonní číslo mohou volat mimoplzeňští senioři. Proškolení operátoři se seniory vyplní registrační formulář a poradí jim s rezervačním systémem Nově nepřijde potvrzení termínu a místa očkování ihned, ale až ve chvíli, kdy se termín pro daného zájemce uvolní. Pomoc bude fungovat v pracovní dny od 9 - 15 hodin.

Plzeňský kraj (mimo město Plzeň) – 374 721 689

Plzeň (pouze pro město Plzeň) - 374 780 960

Více o těchto linkách (call centrech) najdete ZDE.

V rezervačním systému však není podmínkou, aby se osobně registroval daný zájemce, může to za něj udělat jiná osoba např. rodinný příslušník, který usnadní seniorovi rezervaci bez nutnosti telefonické asistence operátorů krajské linky pomoci.

 • Jak bude probíhat očkování osob starších 65 let, učitelů, pedagogických pracovníků a nepedagogických zaměstnanců ve školách a školských zařízeních ?

Učitelé, pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci ve školách a školských zařízeních se mohou registrovat od 27. února 2021, osoby starší 65 let od 14. dubna 2021 . Více ZDE.

 • Mohou se nechat očkovat chronicky nemocné osoby?

Očkování chronicky nemocných je možné od 24. března 2021. Více ZDE.

 • Bude možné se nechat očkovat i v místě bydliště? Jaké je řešení pro imobilní osoby?

V nejbližším období se bude očkovat buď v očkovacích centrech, nebo v místech, kde se nachází zaměstnanci a klienti prioritních skupin, např. domovy pro seniory, se zvláštním režimem, vybrané instituce, školy apod.

Očkovací látky dostupné v současné době (Pfizer/BioNTech a Moderna) bohužel nejsou z logistických důvodů vhodné pro očkování osob v domácím prostředí. V případě imobilních pacientů, kteří se nemohou dostavit do očkovacího místa, Ministerstvo zdravotnictví ve shodě se Sdružením praktických lékařů a krajskými koordinátory očkování doporučuje očkování těchto osob v době, kdy budou k dispozici očkovací látky, které nebudou tolik náchylné ke znehodnocení při přepravě a skladování mimo stav hlubokého zmrazení (AstraZeneca/Johnson&Johnson). Očkování tak bude probíhat prostřednictvím praktických lékařů podle individuálního stavu pacienta. Lékař se s pacientem dohodne na nejvhodnějším způsobu očkování.

Pokud se tedy osoba ze závažných zdravotních důvodů nemůže dostavit do očkovacího místa, je pravděpodobné, že z logistických důvodů u ní nebude možné provést očkování vakcínami Pfizer/BioNTech či Moderna. Osoba by měla kontaktovat praktického lékaře a domluvit se s ním na postupu, který pro ni bude nejvhodnější.

 • Už očkují praktičtí lékaři?

Praktičtí lékaři se zapojili do očkování 1. března 2021. Další informace a kteří praktičtí lékaři v kraji právě očkují najdete ZDE.

 • Kde probíhá velkokapacitní očkování?

Velkokapacitní očkování chystá kraj v opraveném sále v Plzni na Skvrňanech. Více ZDE.

 • Kolik lidí v kraji je již naočkováno?

Průběžný přehled naočkovaných v Plzeňském kraji najdete ZDE.

 • Kdo patří mezi prioritní skupiny očkovaných?

Pro účely zjednodušení vznikly tzv. prioritní skupiny těch, kteří jsou očkováni před běžnou veřejností. patří sem:

- osoby, které jsou vzhledem k věku nebo zdravotnímu stavu nejvíce ohroženy na zdraví (i životě), pokud by onemocněly nemocí covid-19.

- osoby, které pečují o tyto lidi, tzn. zdravotníci, pečovatelé

- osoby, které zajišťují bezpečnost a chod kritické infrastruktury země, vč. armády, policistů, hasičů, pedagogů, vězeňské služby apod.

- pedagogičtí a nepadagogičtí pracovníci

Přehledný seznam prioritních skupin najdete na webu Nemocnic Plzeňského kraje přímo ZDE

Jak prioritizace skupin funguje se dočtete ZDE.

 • Pokud nepatřím do vysoce prioritní skupiny, kdy přijdu na řadu?

Pokud zájemce o očkování patří k lidem zdravým bez závažných onemocnění, předpokládá se u něj lehký průběh onemocnění v případě nákazy. Proto tato skupina lidí je na řadě až po prioritních skupinách. Harmonogram očkování závisí na množství dodaných vakcín, zájmu veřejnosti o očkování a s tím souvisejícími očkovacími centry. První odhady ministerstva zdravotnictví hovořily o letním období pro tuto skupinu lidí. Celkem pět milionů lidí by ministerstvo zdravotnictví chtělo naočkovat právě do léta letošního roku.

 • Jakými očkovacími vakcínami se v České republice očkuje?

V současné době se očkuje vakcínami COMIRNATY od Pfizer/BioNTech, MODERNA a AstraZeneca.

 • Je vakcína AstraZeneca opravdu bezpečná?

Primární analýzu klinické studie fáze III v USA potvrzující bezpečnost a účinnost vakcíny AZD1222 (AstraZeneca) najdete ZDE.

 • Pro koho není očkování doporučeno?

Obecně je očkování dobrovolné, ale rozhodující je zdravotní stav každého jednotlivce. Konkrétní informace o tom, kdo by se neměl nechat očkovat, najdete na webu MZ ZDE.

  - děti do 16 let (vakcína Pfizer) resp. 18 let (vakcína Moderna),

  - osoby, které prodělaly onemocnění covid 90 dnů před zvažovaným očkováním,

  - těhotné a kojící ženy. 

Očkování musí individuálně posoudit lékař v případě

  - osob se silnými alergickými reakcemi,

  - osob s poruchami imunity.

 • Vydává se po očkování certifikát?

Certifikát o provedeném očkování lze získat po aplikaci druhé dávky. Více ZDE.

 • Kolik mě očkování bude stát?

Očkování samotné i objednání na něj je zcela zdarma.

 • Jak samotné očkování probíhá?

Očkovací tým v daném centru tvoří vždy 1 lékař, 2 zdravotní sestry a 2 – 3 administrativní pracovníci. Nejprve provede lékař ověření zdravotního stavu zájemce o očkování a probere s ním možné vedlejší účinky s dalšími projevy očkování. Zdravotní sestra poté provede samotné očkování. To potrvá 10 minut. Naočkovaný pak má zůstat v čekárně 30 minut po očkování kvůli možné reakci, při níž je nutný zásah zdravotníků. Celkem očkování zabere 40 min.

 • Jaká je proočkovanost v ČR a jednotlivých krajích?

Od úterý 26. ledna 2021 spouští ministerstvo zdravotnictví na webových stránkách přehled vykázaných dávek a proočkovaných osob v ČR, podle krajů, věkových skupin a dalších priorit. Tato data budou denně aktualizována a najdete je na odkazu ZDE.

Obecné informace k očkování i onemocnění covid-19 najdete na oficiálním webu MZČR ZDE.


Soubory ke stažení