Nejčastější otázky k očkování

Nevíte, jak funguje rezervace k očkování, kde se očkuje a kdy na vás přijde řada? chtěli byste zaregistrovat člena rodiny a nevíte si rady? Přinášíme vám přehledně odpovědi na nejčastější otázky k očkování a průběžně je pro vás doplňujeme.

V příloze článku najdete doporučení vakcinologů a také vzorový certifikát k očkování.

  • Jak se mohu k očkování objednat?

V současné době se mohou k očkování registrovat a termín si tak rezervovat pouze osoby ve věku 16+ a prioritní skupiny osob (jejich přehled najdete níže).

Každý zájemce o očkování, který nespadá do vymezených prioritních skupin se musí registrovat na webu MZČR ZDE. Poté si může rezervovat termín k očkování ZDE. Přesný postup krok za krokem najdete v článku ZDE.

    • Mohou se očkovat i děti?

    Registrovat se mohou kromě osob starších 16 let i děti ve věku 12 až 15 let a to vždy za přítomnosti zákonného zástupce. Očkování nezletilých probíhá ve Fakultní nemocnici Plzeň, Stodské, Klatovské, Rokycanské a Domažlické nemocnici a Velkokapacitním očkovacím místě v Plzni na Vejprnické. Více ZDE.

    • Mohou se nechat očkovat chronicky nemocné osoby?

    Očkování chronicky nemocných je možné od 24. března 2021. Více ZDE.

    • Bude možné se nechat očkovat i v místě bydliště? Jaké je řešení pro imobilní osoby?

    V nejbližším období se bude očkovat buď v očkovacích centrech, nebo v místech, kde se nachází zaměstnanci a klienti prioritních skupin, např. domovy pro seniory, se zvláštním režimem, vybrané instituce, školy apod.

    Očkovací látky dostupné v současné době (Comirnaty od Pfizer/BioNTech a Moderna) bohužel nejsou z logistických důvodů vhodné pro očkování osob v domácím prostředí. V případě imobilních pacientů, kteří se nemohou dostavit do očkovacího místa, Ministerstvo zdravotnictví ve shodě se Sdružením praktických lékařů a krajskými koordinátory očkování doporučuje očkování těchto osob v době, kdy budou k dispozici očkovací látky, které nebudou tolik náchylné ke znehodnocení při přepravě a skladování mimo stav hlubokého zmrazení (AstraZeneca a Janssen od Johnson&Johnson). Očkování tak bude probíhat prostřednictvím praktických lékařů podle individuálního stavu pacienta. Lékař se s pacientem dohodne na nejvhodnějším způsobu očkování.

    Pokud se tedy osoba ze závažných zdravotních důvodů nemůže dostavit do očkovacího místa, je pravděpodobné, že z logistických důvodů u ní nebude možné provést očkování vakcínami Comirnaty od Pfizer/BioNTech či Moderna. Osoba by měla kontaktovat praktického lékaře a domluvit se s ním na postupu, který pro ni bude nejvhodnější.

    • Už očkují praktičtí lékaři?

    Praktičtí lékaři se zapojili do očkování 1. března 2021. Další informace najdete ZDE.

    • Už se očkuje třetí dávkou?

    Očkování dodatečnou/posilovací dávkou začalo 20. září 2021. Více ZDE.

    • Kolik lidí v kraji je již naočkováno?

    Průběžný přehled naočkovaných v Plzeňském kraji najdete ZDE.

      • Jakými očkovacími vakcínami se v České republice očkuje?

      V současné době se očkuje vakcínami COMIRNATY od Pfizer/BioNTech, MODERNA, AstraZeneca. a JANSSEN od Johnson&Johnson.

      • Je vakcína AstraZeneca opravdu bezpečná?

      Primární analýzu klinické studie fáze III v USA potvrzující bezpečnost a účinnost vakcíny AZD1222 (AstraZeneca) najdete ZDE.

      • Pro koho není očkování doporučeno?

      Obecně je očkování dobrovolné, ale rozhodující je zdravotní stav každého jednotlivce. Konkrétní informace o tom, kdo by se neměl nechat očkovat, najdete na webu MZ ZDE.

      • děti do 16 let (vakcína Comirnaty od Pfizer/BioNTech) resp. 18 let (vakcína Moderna),
      • osoby, které prodělaly onemocnění covid 90 dnů před zvažovaným očkováním,
      • těhotné a kojící ženy. 

      Očkování musí individuálně posoudit lékař v případě

      • osob se silnými alergickými reakcemi,
      • osob s poruchami imunity.

      • Jak získám certifikát o provedeném očkování?

      Již po první dávce očkování můžete jít na ocko.uzis.cz, kde Vám bude certifikát vystaven. Stačí zadat rodné číslo, číslo občanského průkazu a počkat na SMS.

      • Mohu mít certifikát uložen v mobilu?

      Načtení, správu a prezentaci digitálních COVID certifikátů na vašem mobilním zařízení umožňuje aplikace Tečka. Tato aplikace je dostupná pro mobilní telefony s operačními systémy iOS a Android. Stáhnout ji načtením QR kódu můžete ZDE.

      • Kolik mě očkování bude stát?

      Očkování samotné i objednání na něj je zcela zdarma.

      • Jak samotné očkování probíhá?

      Očkovací tým v daném centru tvoří vždy 1 lékař, 2 zdravotní sestry a 2 – 3 administrativní pracovníci. Nejprve provede lékař ověření zdravotního stavu zájemce o očkování a probere s ním možné vedlejší účinky s dalšími projevy očkování. Zdravotní sestra poté provede samotné očkování. To potrvá 10 minut. Naočkovaný pak má zůstat v čekárně 30 minut po očkování kvůli možné reakci, při níž je nutný zásah zdravotníků. Celkem očkování zabere přibližně 40 minut.

      • Kolik lidí už bylo v našem kraji naočkováno?

      Průběžný přehled podaných dávek vakcín a počet kompletně naočkovaných dvěma dávkami v Plzeňském kraji najdete ZDE.

      • Jaká je proočkovanost v ČR a jednotlivých krajích?

      V úterý 26. ledna 2021 spustilo Ministerstvo zdravotnictví na webových stránkách přehled vykázaných dávek a proočkovaných osob v ČR, podle krajů, věkových skupin a dalších priorit. Tato data jsou denně aktualizována, najdete je ZDE.

      • Mohou se u nás očkovat i samoplátci?

      Ano, mohou. Podrobnosti najdete ZDE. Je třeba mít s sebou doklady prokazující povolení k dlouhodobému pobytu v ČR. Jejich vzory najdete ZDE.

      • Existuje odborné stanovisko k přeočkování třetí dávkou vakcíny?

      Celé stanovisko Mezioborové skupiny pro epidemické situace MeSES k očkování třetí vakcínou najdete ZDE.


      Obecné informace k očkování i onemocnění covid-19
      najdete na oficiálním webu MZČR ZDE.


      Soubory ke stažení