POVODNĚ 2013 - Informace ze zasedání Krizového štábu Plzeňského kraje 3.6.2013 v 9:00 hodin

03. června 2013 14:08, aktualizováno 20. června 2013 07:50, Mgr. René Zeithaml

3. června 2013 v 9:00 hodin zasedal na KÚPK Krizový štáb Plzeňského kraje. Rozhodl, že není potřeba vyhlašovat žádná opatření nad rámec těch, která jsou obsažena v rozhodnutí vlády o vyhlášení nouzového stavu.

Informace z povodí:
Očekává se, že řeky v PK budou na některých místech atakovat hranici dvacetileté vody, ale překročit by ji neměly.
Řeky jsou dnes ovlivněny srážkami ze včerejška. Dnešní srážková činnost se projeví se zpožděním, na Úslavě a Klabavě je prodleva půldenní, Úhlava a Mže mají na srážkovou činnost asi jednodenní odezvu. Nejpozději se pak projevují srážky na Radbuze, zde se kulminace očekává během noci a zítřka.
Nejvyšší stav vody je dnes na Úhlavě v Plzni, pohybuje se mírně nad Q20.
Kulminaci Berounky zatím nelze odhadnout, největší problémy se očekávají v Liblíně.
vodní nádrž Hracholusky – Přítok se zvýšil ze včerejších 70 na 110 m³/s, odtok vodohospodáři udržují stále na 43 m³/s. V současné době se drží neškodný odtok, podle odhadů se jej podaří udržet do úterního večera, poté bude potřeba vypouštět 60 – 80 m³/s.
vodní nádrž Žlutice – Během dneška bude navýšen odtok do Střely o 20 – 30 m³/s.

ČHMÚ:
Včerejší odhady srážek 5 – 7 mm byly upřesněny. Na území PK by dnes mělo spadnout 8 – 15 mm srážek. V noci se očekává uklidnění srážkové činnosti, odhady hovoří o několika málo milimetrech deště. Do konce týdne už by mělo jít jen o lokální a velice slabé přeháňky.

HZS PK:
Hasiči provádějí běžnou zásahovou činnost. Pomáhají s pytlováním, čerpáním a odkláněním vody. Zásadní potíže nikde nenastaly.
Včera večer bylo evakuováno 11 rodin v obci Dolní Lukavice. Evakuace se uskutečnila bez asistence HZS PK.

Policie:
Policie vyzývá k respektování dopravních omezení. Aktuální stav uzavírek je dostupný proklikem na webových stránkách Plzeňského kraje

DO          III/1958                Mirkovice– x II/197  - úplná uzavírka

KT           III/11760              Červené Poříčí-Třebícinka - úplná uzavírka
               III/0267                Nezdice-x I/27 – úplná uzavírka
               II/182                   Borovy-Jíno - úplná uzavírka

PJ            III/18028              Snopoušovy - úplná uzavírka
               III/18025              Štěnovice - úplná uzavírka
               III/18326              D. Lukavice – Krasavce - úplná uzavírka

ORP:
V současné době bylo povodní postiženo bezmála 40 obcí v PK. Seznam zasílám v příloze a je dostupný na webových stránkách PK. Ze strany obcí zatím nebyly směrem ke KÚPK vzneseny žádné požadavky.

KÚPK:
Až do odvolání funguje stálá služba sekretariátu předsedy krizového štábu. Služba je určena pro členy krizového štábu, pro složky integrovaného záchranného systému a obce s rozšířenou působností a slouží pro přijímání veškerých informací o povodni.
Občané se mohou s žádostí o informaci obracet na jednotlivé krizové štáby obcí s rozšířenou působností. Kontakty na ně jsou k dispozici na webových stránkách Plzeňského kraje

Další jednání krajského krizového štábu se uskuteční v úterý 4. června 2013 v 11:00 hodin.

Hejtman PK Milan Chovanec navštívil ráno 3. června některá postižené místa v kraji
(na obr. na mostě v Plzni-Koterově)