Metodický řád DTM DMVS Plzeňského kraje

04. dubna 2013 12:18, aktualizováno 11:18, Michal Souček

Rada Plzeňského kraje schválila na svém březnovém jednání Metodický řád Digitální technické mapy Plzeňského kraje. „Metodický řád DTM DMVS Plzeňského kraje“ platí na území Plzeňského kraje pro překlenovací období do termínu nabytí platnosti Řídících dokumentů (Provozní řád, Směrnice na pořizování grafických dat, vzorová vyhláška kraje pro vedení DTM na úrovni obcí), poté zaniká.

Metodický řád DTM DMVS je soubor pravidel určujících konsolidaci a způsob ochrany a nakládání s daty DTM DMVS. Metodický řád stanoví požadavky na obsahovou a datovou strukturu DTM DMVS, konsolidaci, správu, aktualizaci a užití výstupů DTM DMVS.

Metodický řád byl zpracován ve spolupráci aktivních partnerů DTM DMVS Plzeňského kraje:

• Plzeňský kraj
  • ČEZ Distribuce, a. s.
  • Telefónica Czech Republic, a.s.
  • RWE Distribuční služby, s.r.o.

Nedílnou součástí Metodického řádu jsou přílohy:

• Příloha č. 1 – Datový model správců sítí
  • Příloha č. 2 – Výměnný formát DTM DMVS PK
  • Příloha č. 3 – Principy a pravidla ochrany dat vložených pro konsolidaci dat DTM DMVS PK – ÚMPS

Projekt DTM DMVS PK povede k usnadnění výkonu veřejné správy a zpřístupnění prostorových dat pro úřady, veřejnost a správce sítí a je součástí projektu Rozvoj eGovernmentu v Plzeňském kraji (Výzva č. 8, oblast intervence 2.1 – Zavádění informačních a komunikačních technologií v územní veřejné správě). Hlavním cílem projektu DTM DMVS je efektivní správa DTM v technologickém centru Plzeňského kraje. Projekt DTM DMVS PK řeší společný postup při tvorbě, aktualizaci, správě, archivaci a jednotném zpracování DTM DMVS PK a vytvoření zásad pro financování aktualizace a správy DTM DMVS PK.

Kraj se v metodickém řádu mimo jiné zavazuje:

• Koordinovat celý projekt DTM DMVS PK, včetně smluvních vztahů a financování.
  • Zajišťovat ve spolupráci se správcem DTM DMVS PK správu DTM DMVS PK a průběžnou aktualizaci ÚMPS DTM DMVS PK.
  • Ve spolupráci s aktivními partnery a vybraným správcem datového skladu vytvořit technickou specifikaci DTM DMVS PK.
  • Zajistit závazek správce DTM DMVS PK kraje vést prokazatelně informace o každém grafickém elementu DTM kraje, minimálně v rozsahu ─ zpracovatel a ověřovatel zaměření, investor (pro koho bylo zaměření vyhotoveno), popis (účel zaměření, třída přesnosti), datum zaměření.
  • Koordinovat činnost správců sítí za účelem naplnění předmětu a účelu Smlouvy o spolupráci ze dne 5.11.2012.
  • Jednat a zastupovat zájmy samosprávných celků (města/obce), které budou účastníky projektu. Pokud jde o spolupráci v oblasti tvorby geografických informačních systémů a mapových děl spravovaných těmito samosprávnými celky Kraj zajistí podmínky pro vytvoření smluvního vztahu s obdobným předmětem plnění, jaký vyplývá ze smluv uzavřených mezi jednotlivými správci sítí a samosprávnými celky Kraje nejpozději do ukončení Realizační fáze projektu.
  • Zajistit zavedení systému jednotné správy ÚMPS na území Plzeňského kraje dle Směrnice na pořizování grafických dat DTM DMVS PK, kterou se Kraj zavazuje zpracovat do zahájení provozní fáze (od 1.1.2014), a za tímto účelem vyvíjet součinnost s obcemi, zhotoviteli geodetických prací, projektanty a stavebními úřady.
  • Vytvořit konsolidovanou DTM DMVS PK přednostně z předaných polohopisných dat ve vektorové podobě (pro ÚMPS) předaných jednotlivými aktivními partnery projektu.
  • Vytvořit seznam osob pověřených ke komunikaci v technických záležitostech (odpovědných pracovníků) do 14 dnů po schválení Metodického řádu DTM DMVS PK, který bude následně vést a aktualizovat. V případě změn bude seznam rozesílán na uvedené kontaktní e-maily. Seznam bude veden na adrese http://dmvs.plzensky-kraj.cz

Správci sítí se v metodickém řádu mimo jiné zavazují:

• Poskytnou součinnost při tvorbě technické specifikace DTM DMVS PK.
  • Předat správci DTM DMVS PK prostřednictvím Plzeňského kraje nejpozději do 1 měsíce po schválení Metodického řádu DTM DMVS PK polohopisná data ÚMPS ve vektorové podobě etapy 1, data ostatních etap 2 až 5 dle dohody (v souřadném systému S-JTSK, pokud možno vč. atributu nadmořské výšky ve výškovém systému Bpv, předpoklad 3.tř. přesnosti) a zpřístupnit průběhy sítí TI Plzeňského kraje ve své správě formou webové služby pro konsolidaci dat.
  • Informace o průběhu sítí poskytnout:
    • ČEZ Distribuce, a. s. – vedení s rozlišením napětí do 1kV a nad 1kV,
    • RWE Distribuční služby, s.r.o. – vedení s rozlišením tlaku.
  • Neměnit, pokud možno, v Realizační fázi projektu DTM DMVS PK datovou strukturu a formát vzájemně poskytovaných dat.  V Provozní fázi projektu DTM DMVS PK budou případné změny datové struktury a formátu vzájemně poskytovaných dat řešeny v Provozním řádu DTM DMVS PK.
  • Poskytnout Kraji součinnost při převodu práv a povinností z jednotlivých smluv uzavřených mezi jednotlivými správci sítí a samosprávnými celky v Plzeňském kraji na Kraj.

Uvedené dokumenty je možno obdržet na základě žádosti zaslané na email gis(z)plzensky-kraj.cz