1. zimní Olympiáda s Orbitem pro děti

08. března 2004 12:56, aktualizováno 11:56, Ing. Milan Kozel

V termínu od 15. 2. do 20. 2. 2004 se zúčastnil Plzeňský kraj 1. zimní Olympiády s Orbitem pro děti pořádané Středočeským krajem. Na olympiádě startovaly reprezentační výběry jedenácti krajů v deseti zimních olympijských sportech. Celkově se her zúčastnilo 783 účastníků. Naše výprava čítala 68 členů, 55 aktivních sportovců soutěžilo v sedmi sportovních disciplínách,  ledním hokeji, běhu na lyžích, sjezdovém lyžování, biatlonu, krasobruslení, rychlobruslení (short tracku) a snowboardingu. Soutěží se zúčastnili žáci 6. – 9. tříd ZŠ, a tomu odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Tato významná sportovní akce navázala na Hry první Olympiády s Orbitem pro děti České republiky, které proběhly v červnu 2003 v Pardubickém kraji.

Výběr a nominace závodníků provedly sportovní svazy. Celá výprava Plzeňského kraje byla oblečena v jednotném reprezentačním oděvu pořízeném za finanční prostředky účastníků, sponzorů a PK.

Společný odjezd

V neděli 15. 2. okolo 14. hodiny byl na mladoboleslavském zimním stadionu slavnostně zapálen olympijský oheň za přítomnosti řady čestných hostů – olympioniků, členů Českého olympijského výboru a politických představitelů krajů. Pochodeň s olympijským ohněm donesli mladí běžci nejdříve z Řecka, pak putovala všemi zúčastněnými kraji naší republiky.

Slavnostní zahájení

Od pondělního rána probíhaly na sportovištích tréninky, kvalifikace a první závody. První medailisté byli dekorováni v úterý večer v Albrechticích. Před penzionem Permon byl připraven malý amfiteátr, v němž byly pod olympijským ohněm a při světle barevných reflektorů předány úspěšným závodníkům medaile – kopie pravých olympijských medailí. Pro ty, kteří se stali olympijskými vítězi a aplaudoval jim celý amfiteátr, musel být tento okamžik zážitkem na celý život. Celý týden probíhaly urputné boje, tréninky, ale i bohatý kulturní program (koncerty, diskotéky, prohlídky muzea automobilky Škoda).

V pátek  20. 2. byla olympiáda ukončena závěrečným ceremoniálem. Olympijská vlajka byla stažena se stožáru a předána do péče Českého olympijského výboru, olympijský oheň zhasl. Vyfotili jsme medailisty našeho kraje a vydali se na zpáteční cestu do Plzně. Všichni se vrátili spokojeni a ve zdraví.