Zaměstnavatelé se s představiteli kraje shodli na potřebě interfiremního vzdělávání

obrazek
01. března 2023 14:14, Ing. Helena Frintová

Z další návštěvy představitelů Plzeňského kraje, Paktu zaměstnanosti PK a Úřadu práce po významných zaměstnavatelích regionu se stále více ukazuje, že ve snaze získávat nové zaměstnance se budou muset firmy zaměřit kromě nabírání nových absolventů odborných středních a vysokých škol na interfiremní vzdělávání. Konkurence v získávání nových zaměstnanců se totiž ukazuje v tomto regionu jako enormní a prakticky každá z rozvíjejících se firem se potýká s jejich velkým nedostatkem. To se potvrdilo i ve firmách JTEKT Czech Republic s.r.o. a STREICHER, spol. s.r.o., jíž navštívil hejtman Rudolf Špoták v doprovodu náměstka pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti v polovině tohoto týdne.

Společnost JTEKT Czech Republic s.r.o., která vyrábí systémy řízení pro automobily Toyota, Peugeot, Citroën, Renault, Nissan a Volkswagen v ročním objemu 3 miliony kusů, zaměstnává více než 800 zaměstnanců, z toho 10 procent agenturních. Svoji zaměstnavatelskou strategii staví na zajištění co největšího počtu kmenových zaměstnanců. V poslední době také nabrala také přicházející pracovníky z řad uprchlíků z Ukrajiny, které proškolují jejich krajané pracující v JTEKTu už více let. Přesto podle vyjádření generálního managera Jana Jiříka firmu trápí nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovních sil, ty kvalifikované zejména v pozicích údržbářů a elektrikářů. „Školský systém nedokáže uspokojit tuto poptávku. Část tohoto úkolu je také na firmách, které si musí zaměstnance nejenom sehnat, ale také si je vychovat a odborně proškolit v rámci interfiremního vzdělávání,“ řekl během diskuse přítomným hejtman Rudolf Špoták a poukázal na to, že i stát by měl tímto směrem napřít svoji pomoc a motivovat firmy pro získávání pracovníků dlouhodobými grantovými programy. S jeho názorem se v následné diskusi ztotožnili jak představitelé firmy, tak Úřadu práce a Paktu zaměstnanosti PK. Pavla Janovská, ředitelka odboru zaměstnanosti a EU plzeňského Úřadu práce, v této souvislosti upozornila na možnost čerpat finanční prostředky z programu určeného na podporu odborného vzdělávání zaměstnanců (POVEZ), v němž je v tomto roce ještě dostatek finančních prostředků a jde o poslední možnost, kterou mohou firmy využít.

Rovněž společnost STREICHER s.r.o., která nejen patří k významným zaměstnavatelům kraje, ale doslova vzorným a příkladným firmám v oblasti spolupráce se školami a kde se fluktuace zaměstnanců pohybuje pod jedním procentem za rok, hledá pro svoji zakázkovou výrobu v oblasti strojní svářeče, zámečníky a další odborné profese. Specializuje se na výrobu vakuových a tlakových systémů pro průmyslová odvětví, jako je metalurgie, chemický, farmaceutický a polovodičový průmysl. Se školami spolupracují v 35 studijních oborech a řada z nich podle jednatele společnosti Jiřího Lopaty ve firmě zůstává. Studentům nabízí firma rovněž stipendijní program, studentům VŠ pak i výběr témat pro bakalářské a diplomové práce. „Žáci u nás získávají potřebnou praxi a profesní dovednosti pro výkon budoucího povolání,“ zdůraznil J. Lopata s tím, že se společnost zaměřuje i na žáky středních a základních škol. Prostřednictvím přednášek jejich odborníků na odborných učňovských a středních školách i například formou technického kroužku na ZŠ Štěnovice.

Stejně jako společnost JTEKT Czech Republic s.r.o. projevila i STREICHER s.r.o. silný zájem spolupracovat s Paktem zaměstnanosti PK na popularizaci technických oborů mladé generaci.


 


Galerie