Vzpomínkový akt k 28. říjnu

30. října 2023 15:33, aktualizováno 15:52, Bc. Eva Mertlová

U příležitosti výročí vzniku republiky a také k uctění památky prvního prezidenta československé republiky T. G. Masaryka se v sobotu 28. října 2023 sešli zástupci kraje, města, armády, veřejnosti i řady dalších institucí přímo u pomníku T. G. Masaryka v Plzni. Za Plzeňský kraj se vzpomínkového aktu zúčastnili hejtman Rudolf Špoták a jeho náměstek Petr Vanka, kteří položením květin a tichou vzpomínkou připomněli 28. říjen 1918, kdy se Tomáš Garique Masaryk stal prvním prezidentem a vznikl samostatný československý stát.

"V kontextu toho, co sledujeme už 20 měsíců, tedy 1 a ¾ roku na východ od nás, cítíme, jak silná musí být vůle pro udržení si suverenity. Jakou oběť je třeba přinést, abychom zůstali tím, čím chceme být. Jak složité může být, aby národ uhájil své zájmy, území a dokázal před sebe a své občany předestřít vizi své budoucí existence a rozvoje. Je nepřípustné, abychom tolerovali i další ohniska konfliktů a teroristické útoky, kde umírají bezbranní civilisté a děti. Ten poslední na blízkém východě opět sledujeme díky médiím v přímém přenosu. Připomínám, že my, Češi, teď – více než kdy jindy - cítíme, jaké dopady má dění na Ukrajině na náš stát, jeho ekonomiku, občany – na každého z nás. Jak snaha pomoci spřízněným a její prodlužování doléhá v Evropě na život všech, kteří tak činí. Eskalace či rozšíření druhého konfliktu by však ohrozily celý svět. V kontextu této reality si proto připomeňme i vznik Československých legií, jejichž hrdinství a triumfy před více jak sto lety rozhodnou měrou přispěly nejenom k míru v Evropě, ale i k přesvědčení ostatních spojenců o legitimitě vzniku samostatného Československa. Jmenujme i ty, díky nimž se tak stalo – představitele zahraničního odboje Milana Rastislava Štefánika, Edvarda Beneše a Tomáše Garrigua Masaryka. Vzdejme jim poctu a vyslovme jim na rtech tiše své díky," uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták ve svém projevu.

Vzpomínkový akt k výročí vzniku samostatného československého státu proběhl také v Rokycanech, kde květiny za Plzeňský kraj položil a tichou vzpomínkou výročí připomněl náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.