Výzkum násilí na lidech s postižením

obrazek
06. prosince 2021 09:32, Mgr. René Zeithaml

Prosím vyplňte online dotazník k výzkumu, který podpořili lidé jako Jiří Holzmann (The Tap Tap), Erik Čipera (Asistence), Hana Grygarová (poradní orgán ombudsmana), Gabriela Drastichová (Světluška) a další. Dotazník je možné vyplnit do 15. 12. 2021.


Poradna pro oběti In IUSTITIA chce pomocí online dotazníku zjistit, jak často se lidé s postižením setkávají s násilím, s jakými formami násilí se setkávají nejčastěji, jestli napadení oznamují policii a jaké dopady na ně násilí mělo. Vyplněním dotazníku pomůžete tyto otázky objasnit a přispět k systematickému řešení tohoto důležitého společenského problému. Výzkum je určen lidem se zdravotním postižením, kteří jsou starší 15 let (včetně) a žijí v České republice.


Jak se mohu výzkumu zúčastnit?

Našeho výzkumu se můžete zúčastnit vyplněním jedné ze dvou variant online dotazníku. Společně se základní variantou dotazníku, jsme ve spolupráci se Společností pro podporu lidí s mentálním postižením připravili také přístupnější variantu. V každém případě je možné dotazník vyplnit společně s dalším člověkem, který vám může pomoci přečíst otázky, zadat odpovědi nebo jinak.

Základní variantu dotazníku najdete ZDE.

Přístupnější variantu dotazníku pro lidi s mentálním postižením najdete ZDE.


Mám dotazník vyplnit, i když jsem se nestal obětí násilí?

Ano. Je důležité, abyste dotazník vyplnili, i když jste se obětí násilí nestali. Jenom tak budeme moci zjistit, jak velký problém násilí mezi lidmi s postižením je, kolika procent se týká.


Jak vypadá násilí na lidech se zdravotním postižením?

Násilí na lidech se zdravotním postižením je téma, které zatím v Česku nebylo důkladně zmapováno. Ze zahraničních výzkumů však plyne, že je mezi lidmi s postižením poměrně časté – podle některých studií dokonce častější než mezi lidmi bez postižení.

Část násilí páchaného na lidech se zdravotním postižením je motivováno předsudečně. Oběti jsou v tomto případě napadány proto, kým jsou. To znamená, že pokud by postiženi nebyli, útočník by na ně neútočil.

Násilí nemá jen fyzickou formu. Lidé se zdravotním postižením čelí šikaně, ponižování, výsměchu, zastrašování nebo vyhrožování. Rovněž se setkávají se sexuálním a ekonomickým násilím, kdy jsou jim odebírány peníze, zdravotní pomůcky či léky.

Mezi ohroženými skupinami jsou zejména lidé s mentálním postižením a duševním onemocněním. S násilím se ale setkávají také tělesně a jinak postižení, včetně lidí s onemocněním AIDS/HIV. Jednou z podob násilí je, že pachatelé vyhrožují prozrazením zdravotního stavu rodině, zaměstnavateli či veřejnosti.


Proč je důležité dotazník vyplnit?

Vyplněním dotazníku pomůžete s řešením dvou problémů. V současnosti nevíme, jak často jsou lidé se zdravotním postižením v Česku napadáni, kterým formám násilí nejčastěji čelí, s jakými následky se potýkají a zdali své napadení oznamují policii. Bez těchto informací je jen velmi obtížné správně nastavit efektivní pomoc obětem.

Lidé, kteří jsou napadáni kvůli svému zdravotnímu postižení nebo zdravotnímu stavu, mají navíc v současnosti nedostatečnou právní ochranu. V rámci trestního zákoníku totiž nepožívají žádné zvláštní ochrany, jako tomu je u napadených například z důvodu barvy pleti, národnosti, náboženství nebo politickému přesvědčení. Náš výzkum by tak mohl být prvním krokem k tomu, jak tuto nerovnost odstranit.


Mohu Vám ještě nějak jinak pomoci?

Ano. Prosím sdílejte informace o výzkumu, kdekoli můžete. Je důležité, aby se o výzkumu dozvědělo a dotazník vyplnilo co nejvíce lidí. Pouze tak budou mít výsledky smysl. V případě dotazů nás prosím kontaktujte na Facebooku anebo pošlete mail na vaclav.walach(zavinac)in-ius.cz.