Do 17. října 2023 bude před budovou Konzervatoře v Kopeckého sadech v Plzni k vidění nevšední výstava „KRAJINOU v podobenstvích POUTNÍCH CEST“ s podtitulem „Nejen o barokní krajině a vnímání jejího poutního rozměru v místech i podobenstvích na cestách Plzeňským krajem.“ Součástí projektu realizovaného Plzeňským krajem a sdružením ENVIC je i vydání stejnojmenné publikace a série videí.
Výstava z krajinářsko-estetického pohledu představuje poutní a sakrální rozměr naší krajiny. Ukazuje možné působení a zároveň vnímání takové krajiny poutníky, kteří ji svými cestami naplňovali a tvořili, i její působení a význam v naší současnosti. Zároveň uvažuje nad možnými poutními podobenstvími, kdy člověk nekráčí v procesí k poutnímu chrámu, ale symbolika prožitku může být podobná.
„Když si výstavu i publikaci prohlížíte, jako by vás fotografie a čtení textů vtáhlo do jiného světa. Je to ale vlastně svět, v kterém dodnes žijeme, je to krajina okolo nás se svými poutními příběhy a otisky v ní, svět, který je snad zčásti stále i v nás, jen jej v dnešní rychlé době nevnímáme. Po předchozí spolupráci se sdružením Envic je to další krásné a poutavé poznávání i prezentace našeho Plzeňského kraje,“ říká o tomto projektu Petr Vanka, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropských záležitostí.
V rámci výstavy se na dvaceti velkoformátových panelech může veřejnost těšit na krajinářsky zaměřený pohled na krásy Plzeňského kraje. „Na výstavě a posléze i v publikaci a videích uvidíte známá místa přímo i nepřímo spojená s fenoménem poutnictví i řadu míst méně známých se zamyšleními nad „poutními podobenstvími“, jak předesílá i samotný název projektu. Nejzajímavější je ale myslím to, co se odehrává posléze, po zhlédnutí a přečtení. Člověk jako kdyby najednou opravdu objevoval nový svět, přesto že je to ten samý svět, v kterém žije,“ doplňuje Jan Přibáň, vedoucí odboru fondů a programů EU Krajského úřadu Plzeňského kraje, pod jehož odbor příprava a realizace výstavy spadá.
Projekt vznikl ve spolupráci s plzeňským sdružením ENVIC a za obsahem i formou stojí jeho člen, Václav Čubr, který myšlenku dále představuje: To, co nás láká k cestám po naší krásné krajině, je mnohdy ukryto právě v odkazu tradice poutních cest a míst. Tato výstava, publikace i videa se snaží být inspirací ke zpomalení a „poutní“ krajinu nepoznávat jen skrze historii jejích míst, ale i cestou přímého vnímání skrze cit. Vnímání krajiny a symbolika poutních cest je věc, kterou stále i nevědomě v nějaké hloubce cítíme. Mizí-li tento rozměr v krajině, mizí i v nás a stejně tak naopak. A pak postupně zjišťujeme, že necítíme pocit domova ani nevíme, kam jít. A dodává: „Bude radostí, pokud projekt „KRAJINOU v podobenstvích POUTNÍCH CEST“ a jeho myšlenka zaujme a svým dílem přispěje k objevování, poznání, zachování a rozvoji krásy naší krajiny, země“.
Výstava je venkovní a volně přístupná pro širokou veřejnost od 4. do 17. října 2023 a představuje výběr z témat, myšlenek a míst stejnojmenné publikace o osmdesáti stranách, která bude mít slavnostní křest vodou z poutního místa Šumavy společně se zahájením výstavy. Třetí součástí projektu je série videí, která budou posléze postupně zveřejňována.
Projekt volně navazuje na předešlý úspěšný projekt „SKRYTÁ ŘEČ KRAJINY Plzeňského kraje“.