Vymírání druhů představuje kampaň Ukradená divočina

obrazek
19. srpna 2020 14:15, aktualizováno 20. srpna 2020 09:02, Bc. Eva Mertlová

Ve středu 19. srpna 2020 se na krajském úřadě uskutečnila vernisáž výstavy Ukradená divočina spojená s blokem přednášek k tématu vymírání živočišných a rostlinných druhů na planetě. Cílem výstavy je přiblížit veřejnosti problematiku nelegálního obchodu se zvířaty. Ten je jednou z nejzávažnějších příčin ohrožení divokých zvířat. V rámci kampaně Ukradená divočina budou fotografie k tématu ilegálního obchodování k vidění v 3. patře budovy krajského úřadu v Plzni.

Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnila za Plzeňský kraj, který se ke kampani Ukradená divočina připojil, radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Radka Trylčová. Hosty vernisáže byli také zástupci týmu kampaně Ukradená divočina a Vědeckého orgánu CITES. Výstavu a kampaň Ukradená divočina představila členka týmu Ukradená divočina Pavla Říhová. 

Součástí programu byl také blok krátkých přednášek přibližujících veřejnosti problematiku vymírání rostlinných a živočišných druhů. Vedle ztráty přirozených stanovišť je totiž obchod s ohroženými druhy druhou nejčastější příčinou vymírání druhů. Přednášejícími byli zástupce ZOO a BZ Plzeň a zástupci Vědeckého orgán CITES, AOPK ČR. Dále byla představena úmluva CITES a Česká republika z pohledu chovatelství. Česká republika je ve světě známá jako chovatelská velmoc, ve které je více než 11 000 chovatelů druhů z nejpřísněji chráněné kategorie CITES. Hovořilo se o chovu nejčastějších skupin exotických druhů v ČR a krátce byla zmíněna také problematika kontaktních zoologických zahrad. Česká republika je významnou zemí z hlediska nelegálního obchodu s ohroženými druhy, a to jako země cílová i jako země tranzitní. V EU patří ČR dokonce k zemím s nejvyšším objemem obchodu se živými zvířaty a rostlinami, což se odráží i v míře nelegálních aktivit v této oblasti. O problematice nelegálního obchodu a nejzávažnějších kauzách, které se v ČR staly, závěrem promluvila členka týmu UD Pavla Říhová. 

CITES - Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, jejímž cílem je regulovat obchod s exempláři ohrožených druhů tak, aby nedocházelo k jejich ohrožení v přírodě.

Galerie