Vernisáž výstavy Ukradená divočina a blok přednášek o CITES

obrazek
29. července 2020 09:39, aktualizováno 10:08, Mgr. René Zeithaml

V sále Zastupitelstva Krajského úřadu Plzeňského kraje se ve středu 19. srpna 2020 od 13:00 hodin uskuteční vernisáž výstavy Ukradená divočina.

Cílem výstavy je přiblížit veřejnosti problematiku nelegálního obchodu se zvířaty. Ilegální obchod je jednou z nejzávažnějších příčin ohrožení divokých zvířat. Výstavu a kampaň Ukradená divočina představí členka týmu Ukradená divočina Mgr. Pavla Říhová.

Od 14:00 hodin pak proběhne blok krátkých přednášek přibližujících veřejnosti problematiku vymírání rostlinných a živočišných druhů (Ing. Tomáš Peš, vedoucí botanického oddělení, ZOO Plzeň). Vedle ztráty přirozených stanovišť je totiž obchod s ohroženými druhy druhou nejčastější příčinou vymírání druhů.

Ing. Silvií Ucová (Vědecký orgán CITES, AOPK ČR) bude prezentovat úmluvu CITES, její smysl, cíle a fungování v rámci světa a EU. CITES je úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, jejímž cílem je regulovat obchod s exempláři ohrožených druhů tak, aby nedocházelo k jejich ohrožení v přírodě.

Mgr. Barbora Kaminiecká (Vědecký orgán CITES, AOPK ČR) přiblíží Českou republiku z pohledu chovatelství. Česká republika je ve světě známá jako chovatelská velmoc, ve které je více než 11 000 chovatelů druhů z nejpřísněji chráněné kategorie CITES. Bude představen chov nejčastějších skupin exotických druhů v ČR a krátce zmíněna také problematika kontaktních zoologických zahrad.

Česká republika je významnou zemí z hlediska nelegálního obchodu s ohroženými druhy, a to jako země cílová i jako země tranzitní. V EU patří ČR dokonce k zemím s nejvyšším objemem obchodu se živými zvířaty a rostlinami, což se odráží i v míře nelegálních aktivit v této oblasti. O problematice nelegálního obchodu a nejzávažnějších kauzách, které se v ČR staly, závěrem promluví členka týmu UD, Mgr. Pavla Říhová.

Vernisáž výstavy Ukradená divočina a blok přednášek pro veřejnost o CITES se uskuteční pod záštitou členky Rady Plzeňského kraje pro oblast životní prostředí a zemědělství Mgr. Radky Trylčové.
 

Soubory ke stažení