V Plzni probíhají dny urgentní medicíny

obrazek
24. února 2022 14:40, Bc. Patrik Pátek

Plzeň se po následující dva dny stává hlavním českým centrem terénní medicíny. V Parkhotelu začaly jubilejní 10. Plzeňské dny urgentní medicíny. Do západočeské metropole se i tentokrát sjeli špičkoví odborníci mnoha oborů. Program kongresu slavnostně zahájili ředitel Zdravotnické záchranné služby Pavel Hrdlička, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a emeritní rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová.

„Lékaři i záchranáři si zaslouží naši vděčnost nejen za zvládnutí pandemie koronaviru,“ uvedl hejtman Rudolf Špoták. „S obavami vzhlížíme i k budoucímu vývoji, neboť jsme se shodou okolností probudili do rána, kdy se naplno rozhořel válečný konflikt na Ukrajině. Dobré lékaře a záchranáře potřebujeme v dobám dobrých i zlých.“

Ilona Mauritzová připomněla, že kongres se měl konat už před rokem, ovšem do plánů pořadatelů vstoupila pandemie covidu 19. „Ač se jubilejní ročník konference odkládal, jsem hrdá, že i letos zazní právě v Plzni řada zajímavých přednášek jak mnoha špičkových odborníků, tak nadšených mladých lékařů a záchranářů, které si terénní medicína teprve získává. Nastupující generace, která už teď dokazuje, proč naše přednemocniční neodkladná péče patří k nejlepším na světě. Děkujeme, že nám pomáháte v nouzi dvacet čtyři hodin denně a 365 dnů v roce,“ uvedla na úvod PDUM 2022 Ilona Mauritzová. Moderátory odborného programu jsou již tradičně primářka ZZS PK Jana Vidunová a lékař Jiří Chvojka.

Poté, co hosty přivítal a organizátorům za úsilí poděkoval ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička, se o první přednášku pohledem do historie urgentní medicíny postaral profesor Karel Cvachovec, který tím dvoudenní maraton odstartoval. Po něm už následovaly přednášky na téma shrnutí pandemie covidu 19, blok popáleninové medicíny, kardiologie, ochutnávka z CBRNE rizik či zajímavé kazuistiky i praktické workshopy.
 


Galerie