V Brdech byla zahájena stavba Domu přírody

04. října 2021 11:27, Mgr. René Zeithaml

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zahájily stavbu Domu přírody Brd, který vyroste v areálu loveckého zámečku Tři trubky nad Strašicemi. Práce na návštěvnickém centru nejmladší chráněné krajinné oblasti v ČR, v němž turisté po dokončení najdou rozsáhlou expozici o středočeských horách, jejich historii, legendách, ale i slavných obyvatelích - o Brdech civilních i vojenských, poklepáním základního kamene 1. října 2021 odstartovali společně s ředitelem VLS Petrem Králem náměstek hejtmanky a senátor Pavel Karpíšek, ministr životního prostředí Richard Brabec, náměstek ministra obrany Lukáš Klučka a zástupci místní samosprávy.

Dům přírody v areálu ikonické historické stavby na soutoku říčky Klabava a Třítrubeckého potoka v chráněné krajinné oblasti Brdy postaví hospodářský správce této lokality Vojenské lesy a statky ČR za 80 milionů korun. Až 80 % by měla pokrýt dotace z Operačního programu Životní prostředí Evropské unie.

Expozice bude umístěna v exteriéru areálu loveckého zámečku Tři trubky u Strašic, zejména v jeho hospodářských budovách. Samotné hlavní historické budově zámečku, kde pobývali prezidenti Masaryk nebo Beneš se však vyhne.

Dům přírody bude po dokončení nabízet prostory pro expoziční, vzdělávací a volnočasové aktivity. Obnovena bude také bývalá vodní elektrárna v expoziční funkci a po okolí bude umístěn mobiliář pro venkovní aktivity především pro děti. Okolím povedou nové pěší cesty.

Ředitel VLS Petr Král s minstrem Richardem Brabcem, náměstkem ministra obrany Lukášem Klučkou, náměstkem hejtmanky Plzeňského kraje Pavlem Karpíškem a starostou Strašic Jiřím Hahnerem v rámci zahájení stavby vysadili u příjezdové cesty k Třem Trubkám také alej stromů.