Tři králové opět vyšli do ulic. Kostýmy na sebe tradičně oblékla i trojice zástupců Kraje + Města + Biskupství. Jejich hlavní představitelé hejtman Kamal Farhan, primátor Roman Zarzycký a biskup Tomáš Holub i letos koledou podpořili Tříkrálovou sbírku, která letos slaví své 25. jubileum.
Jubilejní Tříkrálová sbírka probíhá ve dnech 1.–14. ledna 2025. Největší pravidelnou celostátní dobročinnou sbírku pořádá od roku 2001 Charita Česká republika. Z Tříkrálové sbírky, odkazující na lidovou kolednickou tradici, jsou podle předem stanovených záměrů podporovány sociální služby charit a dalších pomáhajících organizací starajících se o potřebné lidi. Individuální pomoc dospělým i dětem v nouzi poskytují z Tříkrálové sbírky také farnosti a některé koledující školy. V Diecézi plzeňské, rozkládající se přibližně na území Plzeňského a Karlovarského kraje, padl v minulém roce rekord sbírky, když se vykoledovalo 7,6 milionu korun.
Plzeňští tři králové se sešli s Radou Plzeňského kraje na krajském úřadu a společně navštívili Magistrát města Plzně, Biskupství plzeňské na náměstí Republiky, setkali se s Radou města Plzně. Koledníci posléze navštívili sociální odbor v Martinské ulici a pobočku ČSOB na Americké třídě, aby se následně speciálně vypraveným autobusem vypravili koledovat Vodárny Plzeň a nakonec do Plzeňského Prazdroje. Píseň „My tři králové jdeme k vám“ zazpívali tři králové za doprovodu pěveckého sboru Jiřičky během dne nesčetněkrát.
K+M+B sice symbolizují také kraj, město a biskupství, ale přitom to nejsou pouze počáteční písmena jmen králů Kašpara, Melichara a Baltazara, jak se lidově traduje, nýbrž zkratka latinského požehnání „Christus mansionem benedicat,“ neboli „Ať Kristus požehá tomuto domu“. A proto tradičně tři králové žehnají a konají dobré skutky prostřednictvím výběru finančních prostředků pro potřebné. Nápis K+M+B 2025 koledníci píší svěcenými křídami na zárubně dveří či vrátka plotů. V termínu konání sbírky budou na některých veřejných místech rozmístěny i statické kasičky.
Do sbírky lze však přispět, i pokud se s koledníky nepotkáte. Na oficiálním webu www.trikralovasbirka.cz je celoročně otevřena platební brána (online kasička), do níž je možné vyplnit PSČ, obec či název konkrétní charity, a vybrat tak místo, kde darované peníze pomohou. Část kolednických kasiček je už také vybavena QR kódy, a tak někteří dárci nebudou muset po kapsách hledat hotovost. Do 31. ledna lze využít i bezhotovostní převod na oficiální tříkrálový účet 66008822/0800 s rozlišením kolednického místa nebo organizace, například pomoc Diecézní charity Plzeň je možné podpořit pod variabilním symbolem 777930061. Přehled QR kódů i variabilních symbolů jednotlivých koledních míst nebo organizací v Diecézi plzeňské uvádí Diecézní charita Plzeň v sekci Tříkrálové sbírky na svém webu www.dchp.cz.
Tříkrálové akce
Novodobé koledování je spojeno s pořádáním různých doprovodných akcí, zejména tříkrálových koncertů na podporu sbírky nebo kolednických průvodů. Do Tříkrálové sbírky se dnes zapojují také významné osobnosti veřejného života.
Jak jsou využívány peníze z Tříkrálové sbírky?
65 % vybraných prostředků se vrací místním charitám a dalším koledujícím organizacím, které je vykoledovaly, 15 % je určeno na podporu sociálních služeb a projektů diecézní charity (pomáhající ve dvou krajích), 10 % připadá na rozvojové projekty v zahraničí (v případě plzeňské diecéze jde zejména o podporu vzdělávání chudých dětí v Jižní Americe), 5 % připadá na projekty a služby Charity Česká republika a 5 % jsou zákonné režie sbírky.
Koledující organizace předem formulují záměry své pomoci, které jsou schvalovány diecézní tříkrálovou komisí, v jejímž čele stojí Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský a současný prezident Diecézní charity Plzeň. Záměrů je pro 25. ročník sbírky připraveno přes pět desítek a jsou zveřejněny jak na webu Diecézní charity Plzeň, tak na oficiálním webu www.trikralovasbirka.cz. Ze zdrojů Tříkrálové sbírky jsou pak podpořeny vybrané charitní sociální služby starající se například o handicapované, seniory s omezenou soběstačností, matky s dětmi v tísni, lidi bez domova, chronicky nemocné, děti a mládež ze sociálně znevýhodněného prostředí a další. Přímá pomoc ze sbírky jde také potřebným jednotlivcům i rodinám vytipovaným ve farnostech nebo na pomůcky a podpůrné aktivity dětem vytipovaným koledujícími školami.
Například Farní charita Blovice přispěje 50 % koledy žákům ze sociálně znevýhodněných rodin na školní aktivity, které by jejich rodiče nemohli uhradit, jde o adaptační kurzy či lyžařský výcvik. V Holýšově podpoří 70 % koledy děti s fyzickým a mentálním postižením. Za tyto prostředky jsou nakupovány různé kompenzační pomůcky a hrazeny mimořádné náklady rodin těchto dětí spojené s léčbou. Farní charita Karlovy Vary využije veškeré vykoledované finance na pořízení automobilu pro převážení klientů Týdenního stacionáře – certifikovaného pracoviště pro osoby s Alzheimerovou chorobou. Uživatelé stacionáře se tak budou moci jednoduše dostat do přírody, za přáteli či na jiná místa, která mají rádi. To přispěje ke zvýšení kvality jejich života a psychické pohody. Pořízení automobilu má v záměru i Městská charita Plzeň, a to pro Charitní ošetřovatelskou službu zajíždějící za nemocnými klienty do jejich domácího prostředí. V Plzni však podpoří také volnočasové aktivity pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, Domov sv. Františka poskytující kompletní péči o lidi bez domova anebo Domov sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni.
Farní charita Cheb do svých záměrů pravidelně zařazuje pomoc handicapovaným dětem, v uplynulém roce to byla úhrada pojišťovnou nehrazené terapie pro malého Jindru. „Chtěli bychom tímto moc poděkovat za finanční pomoc z prostředků Tříkrálové sbírky. Penízky byly použité na pohybové terapie Feldenkraisovou metodou, které Jindříškovi pomáhají normalizovat svalové napětí, mírní mimovolné pohyby a navozují stav lepší rovnováhy a celkové stability,“ píše maminka Jana Vodičková, „po letech hledání vhodného směru jsme zůstali u této terapie, která Jindříškovi přináší uvolnění fyzické i psychické a s tím i navozuje podmínky pro učení se novým věcem.“