Tibetská vlajka zavlála na krajském úřadě

obrazek
08. března 2024 11:03, Bc. Eva Mertlová

Také letos podpořil Plzeňský kraj vyvěšením tibetské vlajky nejen mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet ale především humanistické hodnoty a důraz na ochranu lidských práv. Vlajka  bude na budově krajského úřadu připomínat 65 let od násilného potlačení tibetského povstání proti čínské okupaci až do pondělka 11. března, samotné výročí připadá na neděli 10. března.

"Chceme tímto aktem vyjádřit solidaritu s Tibeťany a ukázat, že odsuzujeme jakoukoli formu porušování lidských práv nejen v Tibetu, ale po celém světě. Zvláště v době, kdy uplynuly už více než dva roky od počátku války na Ukrajině, je nutné si připomínat základní hodnoty společnosti, kterou válečné konflikty ničí a která o to více musí za humanistickými hodnotami stát proti zlu," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.


Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, další milion jich zemřel v následujících letech v pracovních táborech, ve vězeních nebo v důsledku hladomoru. Tibetská vlajka je dnes jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.


Galerie