Střední průmyslová škola dopravní otevírá nové prostory

obrazek
03. března 2025 13:57, aktualizováno 14:29, Bc. Eva Mertlová

Novou technologickou opravárenskou jámu mohou od pondělí 3. března využívat studenti Střední průmyslové školy dopravní Plzeň v Křimicích. V rámci programu IROP – Z učeben do dílen se škola pustila do projektu modernizace stávající dílny automobilů, jehož cílem bylo vybudování technologické opravárenské jámy.

"Jsem velmi rád, že dílna je z hlediska technologického na velmi vysoké úrovni. Otevření opravárenské jámy představuje zásadní posun v přípravě studentů na praxi v automobilovém průmyslu. Je to nyní jediná škola v Plzeňském kraji, která nabízí specializovanou výuku zaměřenou na opravy a údržbu nákladních vozidel, čímž reagujeme na dlouholeté požadavky průmyslových partnerů. Studenti zde získají jedinečné dovednosti a stanou se vysoce kvalifikovanými specialisty, kteří jsou na trhu práce velmi žádaní," uvedl Vladimír Kroc, náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu.


Již v roce 2017 společnost Volvo Group Czech Republic, s.r.o. iniciovala spolupráci, která umožnila škole přístup k interním školícím materiálům. Až dosud se však praktická výuka mohla odehrávat pouze teoreticky.

"Velkou roli v rozhodování o modernizaci sehrál úspěšný projekt Tatra do škol, který škole poskytl cenné zkušenosti a urychlil implementaci nových technologií do výuky. Předpokládám, že od školního roku 2026/2027, nejpozději 2027/2028, bude možné toto rozšíření zařadit do školního vzdělávacího programu," řekla Irena Nováková, ředitelka školy.

Projekt zahrnoval kompletní rekonstrukci podlahy včetně výkopu pro prefabrikovanou montážní jámu a válcovou zkušebnu brzd. Hala o rozloze 700 m² prošla zásadní úpravou povrchu, díky níž se dosáhlo maximální rovinnosti. Ta je nezbytná pro kalibraci asistenčních systémů (kamer) moderních vozidel. Součástí projektu byla také instalace odvodňovacích systémů, aplikace vysoce odolného drátkobetonového povrchu s epoxidovou stěrkou a pořízení nového dílenského vybavení.

Celkové náklady na realizaci projektu činily 17 milionů korun, z čehož Plzeňský kraj jako zřizovatel školy investoval 6,2 milionu korun, zbylé finanční prostředky byly získány z Integrovaného regionálního operačního programu a státního rozpočtu.


Galerie