Stodská nemocnice přistavěla ordinace a rozšířila rehabilitaci

06. února 2020 14:19, Bc. Eva Mertlová

Stodská nemocnice zprovoznila ve čtvrtek 6. února 2020 přístavbu ambulantního traktu nemocnice a rekonstruované prostory rehabilitačního oddělení. Stavební úpravy vyšly na 20 milionů korun. Prostředky poskytl Plzeňský kraj. Přístavba je další z etap postupné modernizace nemocnice, která začala v roce 2014 a bude pokračovat i v dalších letech. Slavnostního otevření se za Plzeňský kraj zúčastnili hejtman Josef Bernard, jeho náměstkyně Marcela Krejsová a radní Milena Stárková.

"Přístavba má dvě podlaží. Ve spodním se rozšířilo a zároveň zmodernizovalo rehabilitační oddělení a vznikly tři ordinace s čekárnami. Do nich se v nejbližších dnech přestěhují dětský praktický lékař a neurologická a rehabilitační ambulance. Do horního patra přístavby se pak přesune celý provoz gastroenterologie,“ popisuje využití nových prostor ředitel nemocnice Alan Sutnar.

Změny ocení především pacienti. V ambulancích, čekárnách i na rehabilitačním oddělení je čeká větší komfort, více soukromí a efektivnější léčba. Například čekárny zmíněných ordinací byly dosud na úzké chodbě nemocnice. Nyní jsou prostornější a nejsou průchozí. A na rehabilitaci je nové přístrojové vybavení poskytující širší škálu procedur.

Na rehabilitačním oddělení také dříve využívali tři větší tělocvičny, kde byli pacienti odděleni posuvnou zástěnou. "Nyní máme k dispozici pět tělocvičen, kde bude každý pacient v jedné místnosti pouze s terapeutem, což umožňuje větší soukromí pro pacienta a individuálnější péči. A zlepšily se i prostory šaten a sociální zařízení," říká primářka rehabilitačního oddělení Ludmila Wabneggerová. Oceňuje i přesunutí rehabilitační ambulance k rehabilitačnímu oddělení. "Pacienti ani personál už nebudou muset komplikovaně přecházet z jednoho pracoviště na druhé," dodává.

Ambulance a gastroenterologie dosud působily v lůžkovém traktu nemocnice. Tyto prostory začne už letos nemocnice přestavovat na novou lůžkovou stanici oddělení následné péče. „Oddělení dosud působí ve stísněných podmínkách. Aby uspokojilo vysokou poptávku po tomto typu péče, jsou některé pokoje i vícelůžkové. Chceme ale, aby pacienti měli větší prostor a standardní kapacita pokojů byla tři lůžka,“ vysvětluje další z přínosů přemístění ambulancí šéf nemocnic Plzeňského kraje Marek Kýhos.

Nejvýznamnější stavební úpravy ve Stodské nemocnici v posledních pěti letech a plány
• 2014 – modernizace prostor radiodiagnostického odd. + nákup nových RDG přístrojů
• 2014 – rozšíření parkoviště pro pacienty
• 2014/15 – rekonstrukce operačního traktu a vzduchotechniky (operační sály a zázemí vč. sterilizace, porodnice a gynekologické sály)
• 2015 – příprava prostor, nákup a instalace CT (počítačové tomografie) na RDG odd.
• 2015 – zateplení budovy
• 2016 – nástavba 4. nadzemního podlaží (přestěhování administrativy pro uvolnění prostor v přízemí pro zdravotnická pracoviště)
• 2017 – přemístění a modernizace klinických laboratoří a lékárny
• 2018 – kompletní obměna lůžek za nová elektricky polohovatelná vč. příslušenství