Starostové obcí jednali se zástupci kraje

08. března 2021 19:16, Mgr. René Zeithaml

Jednání zástupců Plzeňského kraje, Hasičského záchranného sboru (HZS) PK, Krajského ředitelství policie a Krajské hygienické stanice (KHS) se starosty obcí svolala hejtmanka Ilona Mauritzová na 8. března 2021. Mimo oblast souhrnných informací k epidemické situaci v kraji měli také starostové obcí prostor pro případné řešení konkrétních problémů v jejich obci.

Obecně shrnul epidemickou situaci v kraji za uplynulý týden pro starosty ředitel KHS Plzeň Michal Bartoš. Podle něj za týden přibylo 7.055 případů s podílem britské mutace 98 %. Situace v nejvíce zasažených regionech je i nadále závažná.

Situace v jednotlivých obcích je pro nás důležitá a musíme se zabývat tím, co starostové potřebují. Aktuálně jsou to dezinfekce veřejných prostor, na kterých se obce společně s hasiči podílí, a také povinné testování. Jsem ráda, že starostové se s námi nebojí hovořit o svých problémech,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Testování
Starostové vnímají jako velmi důležité testování ve velkých firmách a mezi zaměstnanci úřadů. Schválené testy pro obce i zaměstnavatele, kteří mají povinnost testovat své zaměstnance, deklaruje na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Tyto testy je podle vyjádření některých starostů velmi náročné sehnat, aby mohli včas vyhovět vládnímu nařízení.

Očkování
V oblasti očkování shrnul pro starosty souhrnná data dodávek vakcín Plzeňskému kraji vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Plzeňského kraje Jan Karásek. Podle databáze obdržel Plzeňský kraj v poslední dodávce vakcínu Pfizer (Comirnaty) 975 lahviček (dodávka 2. března) a vakcínu AstraZeneca celkem 190 lahviček (dodávka 26. února). Druhou dávkou je k dnešnímu dni očkováno celkem 13.349 osob, z toho pak 4.875 seniorů ve věku 80+. Celkem bylo v Plzeňském kraji vyočkováno 44.054 dávek.

Stávající očkovací centra, jejichž seznam včetně dalších informací k očkování najdete na webu Plzeňského kraje ZDE, očkují dle možností dodávek. Denní kapacita očkování bez zapojení praktických lékařů je 4.000 osob denně. Pokud by se zapojili naplno praktičtí lékaři, je v kraji denně naočkováno 8 000 osob.

Od března se do očkování zapojili také praktičtí lékaři. V Plzeňském kraji v pátek 5. března 2021 mělo obdržet celkem 11 praktických lékařů, kteří se přihlásili k očkování, 1.100 dávek vakcíny, a to přímo od distributora vysoutěženého státem. Dodávka do Plzeňského kraje nebyla zavezena, podle distributora bude situace dodatečně napravena během dneška a zítřka. K očkování se v Plzeňském kraji hlásí 200 lékařů, které bude zásobovat vakcínou zmiňovaný distributor.

Spolupráce HZS PK
Společný postup obcí a jednotek SDH s profesionálními hasiči v dezinfekci veřejných prostor a dodávky dezinfekce shrnul ředitel HZS PK František Pavlas. Zároveň opakoval nabídku možné pomoci hasičů jednotlivým obcím.

Kontroly dodržování opatření PČR
Podle policejního ředitele Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Jaroslava Vilda po celý týden probíhaly kontroly dodržování vládních opatření na území kraje, kterých bylo ve spolupráci s celníky a Armádou ČR více než 35.000. „Těší mě, že až na ojedinělé výjimky, se lidé v našem kraji chovají zodpovědně a platná nařízení z velké části respektují,“ uvedl Jaroslav Vild. Zároveň dodal, že je velmi kvalitně nastavena spolupráce mezi samosprávními celky, složkami integrovaného záchranného systému a dalšími participujícími subjekty v rámci Plzeňského kraje. Poděkoval také starostům za pozitivní přístup a spolupráci s nabídkou další případné pomoci ze strany policie.

I když je tato doba náročná pro nás všechny, chtěl bych požádat spoluobčany, aby i nadále dodržovali vládní nařízení a zbytečně je neobcházeli. Věřím, že i v dalších dnech se budou lidé v Plzeňském kraji chovat zodpovědně a nepříznivou situaci související s koronavirovou pandemií se nám společně podaří co nejdříve zvrátit,“ uvedl Jaroslav Vild.