Silničáři mají nové pomocníky na údržbu silnic

04. září 2020 13:41, Mgr. René Zeithaml

Správa a údržba silnic Plzeňského kraje (SÚS PK) převzala 4. září 2020 ve středisku v Kralovicích od společnosti VSP Auto, s.r.o. šest nákladních automobilů Mercedes Benz. Jedná se o nosiče výměnných nástaveb, které budou sloužit při zimní i letní údržbě silnic.

Celková investice je 31.527.760 korun včetně DPH, z toho 13.255.671 korun poskytl Plzeňský kraj a 18.272.089 korun SÚS PK.

Všichni si uvědomujeme důležitost a náročnost cestářů. Věřím, že těchto moderních šest vozů jim bude dobře sloužit,“ uvedla náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová, která se společně s náměstky hejtmana Pavlem Čížkem a Ivo Grünerem a radní Radkou Trylčovou předání zúčastnila.

5 x nosič výměnných nástaveb Mercedes Benz N3G 18 t 4x4:
Model: AROCS 1840 AK
Motor: Kapalinou chlazený Diesel, 6 válců, 290 kW/400 k, vysokotlaké vstřikování Common-Rail, nejvyšší emisní třída EURO 6 s technologií vstřikování AdBlue.
Pohon: podvozek 4x4, celková hmotnost 18 t, převodovka manuální 10+1
Silničářská výbava: přídavné osvětlení a upínací zařízení pro jízdu se sněhovou radlicí, komunální hydraulika pro pohon a ovládání pracovních nástaveb, LED výstražné osvětlení oranžové barvy, GPS systém sledování provozu vozidla (jízda, trasa, čas, rychlost) a sypačové nástavby (dávkování posypu, spotřeba posypového materiálu)

Nástavba: 5x sypač vozovek chemik, se skrápěním solankovým roztokem
Model: Nový model 2020 KOBIT Syko 5H
Parametr: Objem násypky posypu 5 m³, objem nádrží na solanku 1.900 l,
Provedení: Dvou šnekové, s nezávislým ovládáním levého a pravého šneku, nezávislé ovládání dávkování solanky
Ovládání: Automatické-počítačem řízené, pohon od komunální hydrauliky nosiče, šířka rozhozu 2-8 m, regulace dávkování (chemický posyp 5-50 g/m², inertní posyp 50-250 g/m²)

3 vozidla jsou vybavena nástavbou třístranně hydraulicky sklopná korba S 18:
Nosnost: 18 t, objem 6,5 m³
Provedení: celoocelové

1 vozidlo je vybaveno vysprávkovou soupravou tryskovou metodou / inertní sypač
Model: TURBO 5000
Parametr: násypky posypu 5 m³, objem nádrže na emulzi 1.100 l s ohříváním LPG, nádrž LPG 80 l, nádrž na vodu 50 l, vzduchové pracovní turbodmychadlo až 9 m³/min
5 m dlouhé zadní pracovní rameno se vzduchovým nadlechčováním
Provedení: Dvou šnekové, s nezávislým ovládáním levého a pravého šneku
Ovládání: řidič: automatické-počítačem řízené, pohon od komunální hydrauliky nosiče, šířka rozhozu 2-8 m, regulace dávkování (inertní posyp 50-250 g/m²) + 1 osoba obsluhy zadního ramene

1 x nosič výměnných nástaveb Mercedes Benz N3G 26t 6x6:
Model: AROCS 3351 AK
Motor: Kapalinou chlazený Diesel, 6 válců, 375 kW/510 k, vysokotlaké vstřikování Common-Rail, nejvyšší emisní třída EURO 6 s technologií vstřikování AdBlue.
Pohon: podvozek 6x6, celková hmotnost 33 t, převodovka automatická PoweSchift-3
12 stupňů

Nástavba pro 6x6: sypač vozovek chemik, se skrápěním solankovým roztokem
Model: Nový model 2019 KOBIT Syko 5H