Setkání pěstounek jako poděkování kraje

22. prosince 2022 11:52, Bc. Eva Mertlová

Předvánoční setkání u slavnostního oběda a potom návštěva Divadla J. K. Tyla a jeho představení Česká mše vánoční, takový byl program pro maminky - pěstounky, které se dlouhodobě věnují této společensky nedoceněné a velmi náročné práci. Za Plzeňský kraj, který pěstounskou činnost zastřešuje, se setkání v Plzni zúčastnil náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku Martin Záhoř. Setkání se neslo v přátelském duchu, který vždy tyto pěstounky vnáší do své činnosti.

V současnosti má Plzeňský kraj aktivních 150 zprostředkovaných pěstounských rodin a v těchto rodinách vyrůstá 235 dětí. V evidenci je dalších 12 rodin, které čekají na zprostředkování vhodného dítěte. V roce 2021 bylo v Plzeňském kraji kladně vyřízeno (zařazeno) 33 žádostí o pěstounskou péči a z toho již 23 žadatelů má v péči dítě a dvě rodiny dokonce sourozeneckou dvojici. V roce 2022 bylo zatím přijato 27 žádostí o pěstounskou péči, 4 rodiny jsou již zařazeny, dvě již mají ve své péči děti, šest žadatelů bude do konce roku dořešeno.

"Je pro nás optimistické, že v posledních třech letech se v Plzeňském kraji zvýšil počet žádostí o pěstounskou péči. Vážíme si každého, kdo se rozhodne stát se pěstounem, kdo bude s láskou a trpělivostí vychovávat další dítě. Plzeňský kraj pěstounskou péči podporuje, poukazuje na její společenský smysl a dosah. A to třeba právě pravidelnými setkáními pěstounských rodin a předvánočním setkáním maminek – pěstounek. Připravujeme také další ročník soutěže pro pěstounské rodiny. Plzeňský kraj se také podílel na vzniku projektu České televize „Plné hnízdo“ o životě dětí v pěstounských rodinách," říká náměstek hejtmana Martin Záhoř.