První bezobslužné místo PČR mohou využívat v Touškově

obrazek
05. září 2022 15:40, Bc. Eva Mertlová

První bezobslužné kontaktní místo Policie ČR, kde mohou lidé v soukromí a bez nutnosti cesty na policejní služebnu kontaktovat policisty, bylo v pondělí 5. září 2022 oficiálně uvedeno do provozu ve Městě Touškově na severním Plzeňsku. Plzeňský kraj podpořil vznik tohoto bezkontaktního pracoviště dotací. Tou bude podpořena realizace také druhého tvz. Pol Pointu v Plzeňském kraji, a to ve Starém Plzenci.

Plzeňský kraj je druhým krajem, který se po vzoru Středočeského kraje připojil ke vzniku těchto unikátních komunikačních míst. "Jde o jakousi službu policistů navíc, která umožňuje lidem bez obav a bez nutnosti cestování přímo na policejní služebnu nahlásit trestnou činnost nebo podat či doplnit výpověď. Místo ale nenahrazuje tísňové volání. Lze ho využít v záležitostech, kdy se lidé sami stali obětí trestného činu a z nejrůznějších osobních důvodů je pro ně nekomfortní dostavit se na policejní služebnu," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták s tím, že kraj podpořil Pol Point v Touškově částkou 140 000 Kč a o dotaci požádalo také město Starý Plzenec, které obdrží dotaci 320 000 Kč.

Pol Point (lze přeložit jako policejní bod) je alternativou pro podání jakéhokoliv oznámení, které snese odkladu. Veřejnost ho může využít ve všech případech, kdy s ohledem na bezprostřední ohrožení života a zdraví není nutné kontaktovat bezplatnou linku 158. Nenahrazuje tísňové volání, nýbrž se jedná o způsob kontaktu občanů s policisty ve věcech, které by, zjednodušeně řečeno, přišli osobně oznámit na policejní služebnu. Jedná se o bezpečné kontaktní místo policie, kde je oznamovateli vytvořeno soukromé a diskrétní prostředí.

Jak Pol Point funguje?

Jde o bezobslužné místo, jehož návštěva nevyžaduje po oznamovateli žádné nároky a bez jakéhokoliv vlastního kroku může dotyčný ihned na dálku komunikovat s policistou. Před vstupem do Pol Pointu si občan zazvoní na zvonek u vchodových dveří do Pol Pointu a následně mu je umožněn vstup do místnosti. Ta je vybavena výpočetní technikou a kamerami pro nahrávání úkonů, o čemž je oznamovatel hned na úvod poučen policistou, který se videokonferenčně do místnosti připojí. Za oznamovatelem, pokud on sám nebude chtít, nikdo jiný vstoupit nemůže a je pouze na něm samotném, kdy se rozhodne rozhovor s policistou ukončit a z Pol Pointu odejít. Policista, který s oznamovatelem hovoří, může bezodkladně provádět příjem oznámení a rovněž tyto úkony dokumentovat. Přijaté oznámení následně obratem postoupí příslušnému policejnímu orgánu k dalšímu šetření, aniž by oznamovatel musel cokoliv podepisovat – vše je nahráváno a přiloženo ke spisu.



Galerie