Připomínka konce války v Plzni s ministry zahraničí USA a ČR

13. srpna 2020 09:27, Bc. Eva Mertlová

Spolu s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem a jeho českým protějškem Tomášem Petříčkem si symbolicky připomněli osvobození města americkou armádou zástupci Plzeňského kraje, náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová, a města Plzně. U památníku Díky, Ameriko! položili Mike Pompeo a Tomáš Petříček věnce a pronesli projev. Předtím navštívili městské Muzeum generála Pattona. Pro Plzeň je Pompeova návštěva obrovskou ctí, jde o nejvýznamnějšího zahraničního hosta krajské metropole po roce 1990. Návštěvě ministrů přihlížely stovky lidí.

"Děkuji občanům Plzně a českému lidu, že postavili tento úžasný památník. Jeden z nápisů říká, že nikdy nezapomeneme. A skutečně je to tak. Touto oslavou udržujeme historii naživu. Před 75 lety naši bojovníci pod vedením generála Pattona odřízli nacistické okovy ze západního Československa. Já sám jsem byl kdysi mladým důstojníkem motostřeleckého vojska a hlídal jsem železnou oponu, takže jsem viděl zblízka, co znamená opravdová tyranie. Dovedu si představit tu obrovskou radost z okamžiku, kdy americké tanky a džípy zaburácely před 75 lety městem,“ řekl ve svém proslovu u Díky, Ameriko! Mike Pompeo. Připomněl, že před 30 lety americká velvyslankyně Shirley Temple-Black společně s tehdejším prezidentem Václavem Havlem položili základní kámen právě tohoto památníku. "Bylo to poprvé po desetiletích komunistické vlády a sovětské nadvlády, kdy si Češi i Američané mohli otevřeně připomenout vojenskou roli USA při vašem osvobození,“ doplnil Mike Pompeo. Vzpomněl také na sovětskou okupaci v roce 1968 a na odvážné Čechy a Slováky, kteří bojovali za svobodu v roce 1989. "Principy, za které bojovali, tedy demokracie, tržní ekonomika, svoboda, právní stát, respektování lidských práv, návrat k západu jsou stejné, za jaké bojovali američtí vojáci ve druhé světové válce i ty, které naše země doposud spojují,“ dodal.

foto Milan Říský/Město Plzeň