Přijďte otevřít Západní okruh s námi!

07. února 2023 14:09, aktualizováno 19. února 2023 18:24, Bc. Patrik Pátek

Motoristé se dočkali! Jedna z historicky největších investičních staveb Plzeňského kraje a města Plzně bude uvedena do provozu!

Ještě než na tolik očekávaný Západní okruh Plzně vyjedou auta, si ho ale budou moci užít chodci, cyklisté nebo koloběžkáři. V neděli 19. února proběhne jeho slavnostní otevření, během kterého si bude moci celou trasu prohlédnout veřejnost a příznivci technických staveb. A počítá se i s doprovodným programem.

„Tak velká stavba, kterou tzv. Západní okruh bezesporu je, si zaslouží také patřičné uvedení do provozu. Jde v mnoha směrech o naprosto mimořádnou stavbu. Západní okruh je naše největší a nejnáročnější dopravní stavba, jak z hlediska finančního, tak stavebně technického a my jsme nyní na jejím konci. Zvu proto širokou veřejnost, aby se s ní mohla detailně seznámit právě při slavnostním odpoledni, které chystáme. Půjde o zcela unikátní šanci se po Západním okruhu projít pěšky nebo projet na kole,“ zve na slavnostní otevření hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Slavnostní otevření je naplánované na neděli 19. února od 12 do 14 hodin. Program v pravé poledne zahájí slavnostní přestřižení pásky a naváže na něj doprovodný program. Pásku budou stříhat představitelé Plzeňského kraje v čele s hejtmanem Rudolfem Špotákem, města Plzně s primátorem Romanem Zarzyckým a zástupci zhotovitelů staveb. Slavnostní akt se odehraje hned při nájezdu na Západní okruh za kruhovým objezdem u Globusu na Lochotíně.

„Západní okruh mezi silnicemi Křimická a Karlovarská jednoduše řečeno spojuje v Plzni Makro s Globusem. S ohledem na dopravní situaci a lepší možnost parkování doporučujeme v den konání slavnostního zahájení příjezd právě od Globusu, kde celá akce začíná a kde je také možnost pohodlně zaparkovat. V ideálním případě bude nejlepší využít hromadné dopravy,“ nabádá návštěvníky náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek.

V neděli 19. února po 12:00 si tak budou moci návštěvníci poprvé a naposledy zcela legálně projít či projet celou téměř čtyřkilometrovou trasu dokončené II. etapy Západního okruhu. Na procházce trasou bude ve směru od Globusu zhruba po kilometru připraven rovněž doprovodný program. Zázemí i v případě nepříznivého počasí poskytne větší ze dvou biokoridorů, které přes daný úsek přechází. Právě pod ním budou připraveny stany s prezentací partnerů a ukázek techniky. Chybět nebude ani stan s posezením, občerstvením a reprodukovanou hudbou. Rodiny se mohou těšit na aktivity pro děti, ukázky techniky městské i státní policie, zdravotníků, či Správy a údržby silnic Plzeňského kraje. Oficiální program, který chystá Plzeňský kraj ve spolupráci s městem Plzeň, bude probíhat od 12 do 14 hodin.

„Věřím, že veřejnost zaujme možnost prohlédnout si celou stavbu. Jen projít pod biokoridory nebo po estakádě přes celé záplavové území řeky Mže dlouhé 1,2 km bude velkým zážitkem, který by si obyvatelé Plzně a širokého okolí neměli nechat ujít,“ vybízí ke zhlednutí největší dopravní stavby v kraji Rudolf Špoták, když současně upozorňuje všechny návštěvníky, aby na místě z bezpečnostních důvodů respektovali pokynů pořadatelů a policie a zvážili, z jakého směru se na prohlídku Západního okruhu vydají.

Stavba za celkem 2,2 miliardy korun pak motoristům začne oficiálně sloužit v noci na pondělí 20. února.

Harmonogram akce

Datum: Neděle 19. února 2023 12:00 – 14:00 hodin
12:00 slavnostní stříhání pásky - místo: začátek Západního okruhu při nájezdu za okružní křižovatkou u Globusu v Plzni na Lochotíně
Program: aktivity pro děti, občerstvení s posezením a reprodukovanou hudbou, prezentace Plzeňského kraje, města Plzně, prezentace techniky Správy a údržby silnic Plzeňského kraje, městské a státní policie či zdravotnické záchranné služby (ukázka vozů), prezentace zhotovitelů stavby – místo: pod biokoridorem cca 1 km ve směru od Globusu.
Délka trasy: cca 3,5 km
Parkování pro návštěvníky: doporučeno využít parkovací plochy u obchodních domů Globus a S1 Center Plzeň
Otevření Západního obchvatu pro motoristy: 20. února