Plzeňský kraj buduje call centra pro seniory na pomoc s registrací

obrazek
14. ledna 2021 16:07, aktualizováno 08. února 2021 09:41, Mgr. René Zeithaml

V pátek 15. ledna 2021 byl spuštěn rezervační systém pro očkování seniorů ve věku 80 let a více. Plzeňský kraj je připraven seniorům s registrací v rezervačním systému pomoci. Od pondělí 18. ledna 2021 je zprovněna linka, na které jsou seniorům k dispozici dobrovolníci z TOTEMu a provedou s nimi registraci.

Plzeň - 374 780 960
Plzeňský kraj
(mimo město Plzeň)374 721 689

Provozní doba linek je: pondělí – pátek od 9:00 do 15:00 hodin

Díky spolupráci Plzeňského kraje, města Plzně a dobrovolnické organizace TOTEM bylo možné zprovoznit telefonní linku, kde se zájemci o očkování starší 80 let můžou prostřednictvím operátorů zaregistrovat. Jedna telefonní linka je určena pro Plzeň-město. Na druhé telefonní číslo mohou volat mimoplzeňští senioři. Proškolení operátoři se seniory vyplní registrační formulář a zájemcům o očkování pak přijde potvrzovací SMS s datem a místem očkování.

Chceme usnadnit registraci seniorům, kteří se chtějí očkovat, proto jsme se rozhodli zřídit telefonní linky, kde je dobrovolníci zaregistrují a celý postup tak usnadní. Registrace je totiž možná pouze prostřednictvím internetu ve spojení s mobilním telefonem. Věříme ale, že seniorům s registrací pomohou i jejich rodinní příslušníci,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Během jarní i podzimní vlny pandemie městu Plzni v dobrovolnické práci výrazně napomohl TOTEM. Jsem rád, že jsme mohli propojit Plzeňský kraj s touto organizací, která má letité zkušenosti s obdobnými projekty, a napomůže s registrováním zájemců o očkování,“ doplňuje primátor města Plzně Martin Baxa.

V Plzeňském kraji je dle statistik 24 352 lidí starších 80 let, z čehož je 9 008 v Plzni.

Internetový registrační formulář najdete ZDE.

Zdravotníci se hlásí s nabídkou pomoci
Plzeňský kraj vyzval dopisem zdravotníky, aby se zapojili do mobilních očkovacích týmů nebo pomáhali s očkováním v očkovacích centrech. Zdravotníci, kteří chtějí pomoci, se od začátku týdne hlásí do databáze prostřednictvím webu Plzeňského kraje Plzeňský kraj (plzensky-kraj.cz). Poté je budou kontaktovat pracovníci očkovacích center v příslušném okrese a tito zdravotníci se zapojí do očkování. „ší mě, že si zdravotníci uvědomují, jak je očkování důležité a chtějí se sami zapojit a pomoci. Velmi mile mě překvapil vysoký zájem zdravotníků, kterých se v kraji přihlásilo už více než 140 za pouhé čtyři dny,“ dodává hejtmanka Ilona Mauritzová.

Vakcíny v kraji
V Plzeňském kraji bylo k 14. lednu 2021 očkováno 6 969 osob. Centrálním očkovacím centrem pro Plzeňský kraj je Fakultní nemocnice v Plzni, která přijímá dodávky všech vakcín pro celý kraj. Od 30. prosince 2020 do 12. ledna 2021 obdržel kraj 8 775 dávek vakcíny proti covid-19. Vakcíny byly z FN již distribuovány do dalších očkovacích center. Do konce ledna má kraj přislíbené ještě dvě dodávky vakcín, a to 21. a 28. ledna 2021 vždy po 4 875 dávkách.

Očkovací centra
V Plzni jsou očkovacími centry kromě FN Plzeň také Privamed, EUC Klinika Plzeň. V okresech jsou to pak krajské nemocnice ve Stodu, Klatovech, Domažlicích a Rokycanech a nemocnice v Sušici.

Ve všech krajských nemocnicích probíhá očkování lékařů, zdravotníků a zdravotnických záchranářů, jakmile budou tyto skupiny naočkovány, začnou jezdit mobilní týmy těchto nemocnic a očkovat klienty a personál v pobytových zařízeních sociální péče.

Vakcinační centra budou v příštích dnech rozšířena ještě o nemocnici v Plané a v Horažďovicích (zde budou očkovat své zaměstnance a pacienty), dále se bude očkovat na poliklinice v Tachově (zajišťovat bude společnost Léčebné lázně Konstantinovy Lázně, a. s., která poskytne také mobilní týmy pro okresy Tachov a Plzeň-sever).