Plán pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody

28. dubna 2023 09:36, aktualizováno 12:08, Ing. Milan Janko
Plán se sestává z textové a grafické části. Textová část je rozdělena na úvodní, základní a operativní. Úvodní část Plánu seznamuje především s použitými symboly a zkratkami, podklady a právními předpisy včetně technických norem. Podle těchto předpisů a norem byl Plán zpracován. Důležitou kapitolou jsou použité termíny a základní pojmy používané i v oblasti vodohospodářství, jejichž znalost usnadňuje orientaci v Plánu.

Následuje Základní část, která se zabývá meteorologií a hydrologií Plzeňského kraje včetně zásobování vodou v Plzeňském kraji. Charakterizuje vodohospodářské a vodárenské soustavy a podrobně popisuje jednotlivé vodovody, jimž jsou věnovány samostatné kapitoly. Tyto kapitoly udávají, jaké území je z konkrétního vodovodu zásobováno, v jakém množství a odkud je voda odebírána. Obsahuje také informace o provozovatelích vodovodů, popř. úpravnách pitné vody. Dává také základní informace o množství vyrobené a převzaté vody a o spotřebě domácností.

Zároveň také předkládá přehled a využití zdrojů vody. Zde jsou v dalších jednotlivých kapitolách Základní části popsána jednotlivá jímací území a vodní útvary, sloužící k zásobování surovou vodou určenou na úpravu pitné vody a následně k distribuci ve vodovodech. Jsou zde i informace o hloubkách vrtů a jejich vydatnosti. Zároveň jsou zde uvedeny odběry v rámci těchto zdrojů včetně povolených a skutečných odběrů. Tato část také inventarizuje přehled vypouštění odpadních vod v rámci konkrétního vodního zdroje.

V závěru Základní část uvádí vymezení citlivých úseků vodních toků za sucha a odběry podzemních vod významně ovlivňující průtoky ve vodních tocích.

Velmi důležitou částí Plánu je Operativní část. Tato část vymezuje přenos informací v případě vzniku epizody sucha při dosažení sledovaných parametrů vodních zdrojů, kdy je potřeba aktivovat činnosti potřebné k zajištění ochrany těchto zdrojů a zásobování obyvatelstva kraje a nutné infrastruktury (např. nemocnice apod.) vodou. Jsou zde uvedeny kompetence Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí, Komice pro sucho, Krajského úřadu Plzeňského kraje, obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a dalších subjektů zařazených do systému zvládání sucha. Specifikuje zodpovědné subjekty a jejich činnosti. Celkově podává návod na hospodaření s významnými vodními zdroji pro zásobování vodou v období sucha.

Grafická část obsahuje tři mapy. Mapu zranitelnosti území suchem, mapu vodních zdrojů a mapu vypouštění odpadních vod. Všechny tři mapy dávají přehled, jak o ohrožení suchem, tak o rozmístění vodních zdrojů a míst vypouštění odpadních vod na v kraji.

Schválenou verzi plánu pro zvládání sucha a nedostatku vody najdete na tomto odkazu - https://maps.plzensky-kraj.cz/download/Plan_zvladani_sucha.zip.