Pietní akty k uctění památky letců a bojovníků ve 2. světové válce

20. srpna 2020 11:18, Mgr. René Zeithaml

Na Olšanských hřbitovech v Praze se v pondělí 18. srpna 2020 uskutečnila vzpomínková akce u hrobu J. R. Irvinga a Viléma Bufky z 311. bombardovací perutě RAF připomínající srpnový přílet československých zahraničních letců v roce 1945. Akce se společně s válečnými veterány a dalšími osobnostmi za Plzeňský kraj zúčastnil náměstek hejtmana Vladislav Vilímec, radní Radka Trylčová a zástupci Letců Plzeň, z.s. a ČSOL Jednoty Plzeň.

Jak běží čas, lidská paměť začíná podléhat časovým zákonům. A přece se jména a statečné činy našich válečných hrdinů nesmí stát pouze němým svědectvím své doby. Naopak! Zodpovědností naší generace je vydat poselství, aby se pohnutá historie neopakovala,“ uvedl ve svém projevu Vladislav Vílímec. „Žádná slova nemohou být dostatečně výstižná, dostatečně pravdivá ani dostatečně krásná k vylíčení hrdinských činů a osudů plukovníka Viléma Bufky a Geneálmajora letectva Jana Romana Irvinga,“ pokračoval dále náměstek. „Za to, co činili a kde působili, se stali doslova ambasadory české odvahy, hrdinství a zdatnosti,“ zmínila Radka Trylčová. Osobní vzpomínku na oba letce přidala i Iveta Irvingová, dcera J. R. Irvinga.

V rámci připomenutí 75. výročí návratu československých letců RAF do vlasti se přítomní potom přesunuli do parčíku před vstupní halu terminálu 4 v pražské Ruzyni a společně uctili památku mužů a žen, kteří v průběhu 2. světové války bojovali za naši svobodu a z nichž mnozí v tomto boji obětovali své životy.