Osvědčování a zjišťování státního občanství České republiky

29. června 2020 21:34, aktualizováno 10. března 2022 08:11, Ing. Jana Kuklová

Osvědčení o státním občanství České republiky (dále jen „ČR“) je dokladem, kterým se prokazuje státní občanství ČR. V osvědčení příslušný krajský úřad (v Praze úřad městské části Praha 1 až 22) uvede, že daná osoba je ke dni vydání osvědčení státním občanem ČR. Osvědčení má platnost po dobu jednoho roku.

Na žádost fyzické osoby se v osvědčení uvede údaj o tom, kdy, jakým způsobem a podle jakého právního předpisu fyzická osoba české či československé státní občanství nabyla nebo pozbyla, nebo také o tom, že k určitému datu nebo v určitém období byla českým státním občanem či československým státním občanem, případně o tom, že fyzická osoba je státním občanem ČR od určitého data nepřetržitě do doby vydání osvědčení.

Právní úprava

Zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství ČR a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, který nabyl účinnosti 01.01.2014 (dále jen "zákon o státním občanství ČR“), a to ustanovení § 42 a následující.

Místo a způsob podání žádosti

Žádost o vydání osvědčení o státním občanství ČR se podává spolu s vyplněným dotazníkem uvedeným v příloze č. 2 zákona o státním občanství ČR u krajského úřadu (v Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22) příslušného podle místa trvalého, resp. posledního trvalého pobytu osoby, o jejíž státní občanství se jedná, na území ČR. Pokud dotyčná osoba na území ČR nikdy trvalý pobyt neměla, žádost se podává na Úřadu městské části Praha 1. V cizině lze žádost podat prostřednictvím příslušného zastupitelského úřadu ČR. Pro žadatele s trvalým pobytem, resp. posledním trvalým pobytem, na území Plzeňského kraje je příslušným úřadem k podání žádosti o vydání osvědčení o státním občanství ČR Krajský úřad Plzeňského kraje, odbor vnitřních věcí a krajský živnostenský úřad, Škroupova 18, 306 13 Plzeň.

V této věci je oprávněna jednat:

• fyzická osoba, o jejíž státní občanství se jedná;
  • za dítě mladší 15 let jeho zákonný zástupce (rodiče, poručník)  nebo opatrovník, který k žádosti připojí pravomocné rozhodnutí soudu o svém ustanovení nebo osoba, které bylo dítě svěřeno pravomocným  soudním rozhodnutím svěřeno do péče nebo ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy anebo zařízení anebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které pečují o dítě na základě pravomocného soudního rozhodnutí;
  • za zemřelou osobu příbuzný této osoby v řadě přímé, sourozenec, vdova nebo vdovec, nebo fyzická osoba, která prokáže právní zájem na vydání osvědčení.

Co je nezbytné předložit

Žadatel se na výzvu oprávněné úřední osoby Krajského úřadu Plzeňského kraje prokáže platným průkazem totožnosti, např. občanským průkazem ČR nebo cestovním dokladem, svoji totožnost a na krajském úřadě předloží:

• vyplněnou žádost o vydání osvědčení o státním občanství ČR. Žádost musí splňovat náležitosti stanovené v § 37 odst. 2 zák. č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "správní řád");
  • vyplněný dotazník;
  • rodný list, oddací list, pokud jste uzavřel manželství, doklad o vzniku partnerství, pokud jste vstoupil do partnerství, popřípadě doklad o rozvodu manželství, doklad o zrušení partnerství, úmrtní list zemřelého manžela nebo partnera;
  • rodné listy rodičů, jejich oddací list, pokud uzavřeli manželství, popřípadě doklad o rozvodu manželství, jejich úmrtní listy, pokud zemřeli, máte-li tyto doklady k dispozici;
  • dříve vydané doklady o státním občanství a o státním občanství rodičů, popřípadě i dalších předků, máte-li tyto doklady k dispozici;
  • doklad o osvojení, došlo-li k osvojení osoby, o jejíž osvědčení se jedná, státním občanem ČR (K dokladu o osvojení, který je vydán orgánem cizího státu a který by mohl mít vliv na nabytí státního občanství ČR, se přihlíží pouze tehdy, pokud lze osvojení v ČR podle zákona o mezinárodním právu soukromém uznat);
  • doklad prokazující datum a způsob nabytí cizího státního občanství;
  • jiné doklady na vyžádání krajského úřadu, pokud je jejich předložení podstatné pro zjištění státního občanství.

Doklady vystavené orgány cizího státu se předkládají s potřebnými ověřeními, nestanoví-li jinak mezinárodní smlouva, která je součástí českého právního řádu (superlegalizační doložkou nebo doložkou Apostille) a opatřené úředními překlady do českého jazyka, s výjimkou listin vystavených ve slovenském jazyce a listin vydaných orgány cizího státu, jejichž součástí je vícejazyčný standardní formulář vyhotovený podle přímo použitelného předpisu Evropské unie.

Správní poplatky

Přijetí žádosti o vydání osvědčení o státním občanství ČR podléhá správnímu poplatku ve výši 100 Kč.
Je-li žádost podávána prostřednictvím českého zastupitelského úřadu hradí se konzulární poplatek.  Pro účely placení tzv. konzulárního poplatku provede český zastupitelský úřad přepočet na cizí měnu.

Lhůty pro vyřízení

Krajský úřad vydá osvědčení bez zbytečného odkladu. Ve složitých případech vyžadujících archivní šetření činí lhůta pro vydání osvědčení 180 dnů.

Mgr. Běla Laierová, tel. 377 195 119, kancelář č. 38
   Bc. Hana Křížová, tel. 377 195 155 , kancelář č. 39
   Bc. Alena Hlaváčková, tel. 377 195 493, kancelář č. 39A
   Bc. Iveta Majerová, tel. 377 195 142, kancelář č. 40
   Ing. Jana Kuklová, tel. 377 195 127, kancelář č. 41

Z důvodu zajištění následných úkonů je poslední podání možné učinit nejdéle půl hodiny před koncem provozní doby. Lze si domluvit termín návštěvy na uvedených kontaktních telefonech.

Najdete nás na adrese:

Škroupova 18, 306 13 Plzeň
Nedaleko od centra - Rašínův dům.
Zobrazit na mapě zde

.