Aktivity na ochranu sýčka obecného a jeho repatriaci (znovu navrácení) do krajiny v Plzeňském kraji probíhají kontinuálně již od roku 2017. Jejich cílem je ověřování možnosti znovunavrácení sýčka obecného Athene noctua do míst jeho přirozeného a původního výskytu.
Iniciátorem aktivit byla ZO ČSOP Spálené Poříčí, která se ujala chovatelské i praktické části celého záměru. Finančně i personálně tuto činnost podporuje Zoologická a botanická zahrada města Plzně, která se na záchraně sýčka podílí v rámci svých oficiálních projektů ochrany české fauny „in sittu.“ Finančně, legislativně i personálně od počátku podporuje repatriační úsilí Plzeňský kraj. Odbornou spolupráci v oblasti monitoringu a telemetrických metod sledování zajišťuje expert na telemetrické sledování zvířat RNDr. Lubomír Peške. Cílem prováděných opatření je také ochrana divoce žijící populace sýčků na jižním Plzeňsku, která je na hranici přežití při velikosti populace 6-8 párů.
Na základě shromážděných poznatků, nových znalostí a setrvalého poklesu populace divokých sýčků v celé České republice se po pečlivé přípravě rozhodl pracovní tým za účasti také bavorských odborníků z nevládní ornitologické společnosti LBV Cham pro přeshraniční projekt na záchranuposlední divoké populace v Plzeňském kraji a zároveň pro rozsáhlý výzkumný a repatriační projekt na území Plzeňského kraje a okresu Cham v Bavorsku.

V lednu 2024 byl schválen česko – bavorský projekt: „Ochrana sýčka obecného (Athene noctua) v česko-bavorském pohraničí“, který je spolufinancován Evropskou Unií, a má 3 cíle (repatriace, výzkum a podpora divoké populace). Pozice vedoucího partnera se ujala Česká zemědělská univerzita v Praze, která projekt koordinuje, a její úkol je zejména vědecký výzkum chování vypouštěných sýčků, včetně jejich přežívání, potravních nároků, telemetrického sledování vypuštěných ptáků a shromažďování a vyhodnocování výsledků. ZO ČSOP Spálené Poříčí se věnuje intenzivně především odchovu sýčků, jejich vypouštění ve vybudovaných voliérách ve volné krajině i v intravilánech obcí v projektové oblasti Plzeňského kraje a také telemetrickému sledování.
Úkolem Plzeňského kraje v projektu je podpora divoké populace na jižním Plzeňsku, kde je velmi důležitým úkolem cílená péče o zvýšení hnízdní i potravní nabídky pro sýčky, vyvěšování vhodných hnízdních budek a ochrana posledních hnízdících párů. V případě nutnosti je plánována také adopce mláďat a v případě potřeby i přikrmování sýčků přirozenou potravou během hnízdění. Aktivní péče o prostředí obývané divokou populací i vypouštění vhodných rodičovských párů probíhá v úzké spolupráci s majiteli objektů a zemědělci. Veškerou práci v terénu zajišťují specialisté na biologii sýčků, kteří se věnují jejich ochraně již mnoho let. Zásadní výzkumnou aktivitou v projektu na obou stranách hranice je sledování vypouštěných ptáků pomocí krátkovlných VHF vysílaček a také experimentálně satelitními GPS vysílači.
Součástí přeshraniční spolupráce je také každoroční předání nových chovných párů z českého odchovu do vypouštěcích voliér na bavorské straně v okrese Cham a personální účast při výzkumných aktivitách.
Důležitou součástí projektu je také důraz na osvětu a vzdělávání veřejnosti v místech s výskytem sýčků. S tím souvisí i plánovaný dokument o významu projektu a o biologii sýčka obecného.
Celý projekt Ochrana sýčka obecného (Athene noctua) v česko-bavorském pohraničí je spolufinancován Evropskou Unií a probíhá od roku 2024 do konce roku 2026. Celkový způsobilý rozpočet v projektu pro Plzeňský kraj je 52 228,- EUR, z toho Plzeňský kraj financuje 15%, tj.7834,20 EUR, ze státních zdrojů ČR je financováno 5% - 2611,40 EUR a z prostředků EU je způsobilá finanční podpora 80% - 41782,40 EUR.
