Na Tachovsku začne plošná desinfekce vybraných míst, opatření pokračují i na Domažlicku a Klatovsku

obrazek
16. dubna 2020 08:52, aktualizováno 17. dubna 2020 16:37, Bc. Eva Mertlová

Se starosty měst Tachov, Stříbro, Bor a Planá ve středu 15. 4. 2020 jednal hejtman, aby se domluvili na postupu proti dalšímu šíření nákazy COVID-19. Jednání byli přítomni také zástupci KHS a ředitel Hasičského záchranného sboru PK. Dohodli se na spolupráci při plošné dekontaminaci vybraných míst. 

"Tachovsko je dalším okresem, kde je zvýšený výskyt potvrzených případů nákazy. Proto jsme jednali o možnostech jak šíření nákazy zastavit. Domluvili jsme se na tom, že profesionální hasiči poskytnou obcím chlorovou a lihovou desinfekci, kterou budou aplikovat dobrovolní hasiči obcí," vysvětluje hejtman Josef Bernard a dodává, že na Tachovsku není situace tak vážná jako na Domažlicku, ale je třeba opatření nastavit raději s předstihem, než se nákaza více rozšíří. Jaká místa budou dekontaminována, určí obce na základě doporučení HZS PK. Desinfekci připravují sami hasiči a jsou připraveni zásobovat obce minimálně dalších 14 dní.

V okrese byly, stejně jako v celém kraji, vybaveny ochrannými pomůckami také zařízení sociální péče a v případě potřeby je kraj připraven poskytnou další ochranné pomůcky. Balíčky ochranných pomůcek jsou připraveny i pro obce a budou distribuovány v těchto dnech.

Klatovsko a Domažlicko, chytrá karanténa

Také na Klatovsku stoupá počet nakažených novým koronavirem. Jednání o spolupráci na plošné dekontaminaci veřejných prostor a dodávce ochranných pomůcek proběhla předchozí den. Více k opatření na Klatovsku a chytré karanténě, která v kraji 14. 4. odstartovala, čtěte v článku Hejtman jednal se starosty měst na Klatovsku. V kraji začala chytrá karanténa.

Také na Domažlicku zavedl kraj opatření vhledem k situaci nákazy koronavirem, více čtěte v článku Plzeňský kraj zavádí na Domažlicku opatření proti šíření nákazy.

Odběry

Ve středu 15. 4. 2020 byly v provozu dvě odběrové sanity, které doprovázely dva armádní týmy. Fungovalo nové odběrové místo v Klatovech a také již zaběhnutá místa v Domažlicích a Plzni. V součtu byl proveden rekordní počet odběrů, více než 350. V plném provozu jsou také laboratoře, které odebrané vzorky vyhodnocují.

Ochranné pomůcky

Během dnešního dne dorazila část dodávky ochranných prostředků, která je určená pro praktické lékaře pro dospělé, praktické lékaře pro děti a dorost a pro ambulantní specialisty. Další část této dodávky by měla dorazit zítra. Distribuce bude probíhat v následujících dnech.

Dobrovolnictví

I nadále pokračuje spolupráce kraje na evidenci dobrovolníků a jejich koordinaci. Evidence dobrovolníků ZDE. Jak spolupráce s firmami a organizacemi z neziskového sektoru pokračuje uvidíte v reportáží pravidelného magazínu Náš kraj.