Témata zaměřená na strategické investice v Plzeňském kraji, ekonomické výzvy a příležitosti, dopravu i rozvojové plány v regionu, byly spolu s energetickou infrastrukturou a informacemi o aktuálním stavu a perspektivách trhu práce v Plzeňském kraji stěžejními oblastmi, jimiž se zabývala konference „PLZEŇSKÝ KRAJ NA KŘIŽOVATCE“. Uspořádala ji ve středu 5. března Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji ve Střední průmyslové škole dopravní v Plzni.
Odborné konference určené pro podnikatelskou sféru, zástupce státní správy, samosprávy a celé řady organizací zabývajících vzděláváním, vědou a výzkumem se zúčastnili hned tři představitelé Rady Plzeňského kraje – statutární náměstek hejtmana pro oblast pro oblast regionálního rozvoje Petr Vanka, náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek a náměstek pro oblast sociálních věcí Jan Bozděch. Vyslechli vystoupení předsedy Hospodářské komory ČR Zdeňka Zajíčka zaměřené na klíčové priority, které by měla Česká republika udělat, aby zůstala konkurenceschopná. A také vystoupení ekonoma Petra Zahradníka zaměřené na ekonomické výzvy a příležitosti Plzeňského kraje.
„Na základě průzkumu a SVOT analýzy, kterou jsme si udělali mezi podnikateli, jsme identifikovali problémy, s nimiž si podnikatelé sami o sobě nedokáží pomoci. Je plno věcí, které podnikatel musí vyřídit sám a musí je zvládnout. Ale jsou věci, bez kterých se neobejde a kde stát hraje naprosto klíčovou roli, aby podmínky pro podnikání upravil, změnil a někam je posunul. Na základě toho jsme identifikovali osm klíčových strategických oblastí, ve kterých si myslíme, že je potřeba Českou republiku rychle posunout dopředu, aby si zachovala svoji konkurenceschopnost v rámci Evropy i celého světa,“ řekl účastníkům konference předseda HK ČR Zdeněk Zajíček. Vzápětí je rozdělil na tvrdé, k nimž patří energetika, dopravní infrastruktura, datová infrastruktura a dostupné bydlení a měkké. K nim přiřadil oblasti označené jako efektivní stát, výzkum, vývoj a inovace, vzdělávání a trh práce. Důraz dal na usnadnění povolovacích procesů pro výstavbu sítí nové generace, budování datových úložišť a také na posílení nájemního bydlení. Za nezbytné označil i přitáhnutí firem k tomu, aby se podílely na vzdělávání svých budoucích zaměstnanců. Na trhu práce chybí v republice podle jeho slov 200 až 300 tisíc pracovních sil. Zaměstnávání cizinců je nezbytné, nicméně s sebou přináší vyšší náklady na bezpečnost a jejich integraci, zdůraznil. „Musíme mobilizovat vlastní domácí pracovní sílu,“ prohlásil předseda HK ČR.
„Sám název konference Plzeňský kraj na křižovatce plně vystihl současnou situaci. Skutečně se nacházíme, zohledníme-li světový vývoj, na křižovatce a budeme muset zvolit cestu, kudy dál. Zásadní je pro nás zajistit bezpečnost a spokojený život obyvatel Plzeňského kraje, a to vše s přihlédnutím k nabídce v oblastech zaměstnávání, digitalizace a poskytování služeb v celém regionu,“ řekl statutární náměstek hejtmana Petr Vanka.
„Ocenil jsem přesné pojmenování slabin a výzev vedoucích pro zlepšení systémového přístupu nejen k podnikatelům,“ dodal k vystoupení předsedy HK ČR náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Jan Bozděch.
Ekonom Petr Zahradník poukázal na historicky dobré postavení Plzeňského kraje v rámci České republiky. Vždy, jak uvedl, patřil k nadprůměrně vyspělým regionům s nejvyšším dosahovaným HDP. Označil Plzeňský kraj za region, do něhož se lidé rádi stěhují, protože se mu stále daří držet dobrou tvorbu HDP, nabízí dostatek pracovních míst a lidé dostávají v porovnání se zbytkem republiky i dobré finanční ohodnocení. Do budoucna je však podle něho pro Plzeňský kraj důležité nepodcenit výdaje na výzkum a vývoj pro zajištění růstu produktivity práce a zajištění rozvoje okresů Tachovska a Domažlicka. Dále by měl využít příležitostí, které mu nabízejí výroba komponentů pro jadernou energetiku, čistá mobilita, využití zdejších průmyslových zón, dálnice D5 a vybudování železničního koridoru směrem na Mnichov.