Modernizovaná Regionova bude jezdit v Českém lese

29. března 2023 11:15, aktualizováno 30. března 2023 09:17, Ing. Helena Frintová

Od prosince letošního roku budou v oblasti Českého lesa jezdit modernizované jednotky Regionova, a to konkrétně v počtu 6 kusů. Jedná se o linky P32 Holýšov – Staňkov – Horšovský Týn – Poběžovice a dále P33 Domažlice – Poběžovice – Bělá n. R. – Bor – Tachov. Jednu takovou soupravu představilo vedení kraje společně s Českými drahami a krajským organizátorem veřejné dopravy společností POVED s.r.o. ve středu 29. března na nádraží v Plzni a poté přímo na trati.

„Na uvedených tratích nebudou dál používány staré motorové vozy ze 70. a 80. let 20. století. Od prosince 2023 zde budou provozovány výhradně motorové jednotky Regionova, které oproti stávajícímu stavu projdou rozsáhlou modernizací a budou provedeny též v barvách Plzeňského kraje,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek.

Cestující se nově mohou těšit na zásuvky a wi-fi i v těchto vozidlech. Samozřejmostí je zajištění částečné nízkopodlažnosti všech spojů. I tyto soupravy, které budou nyní využívány pro méně vytížené trati, však časem nahradí kvalitnější vozidla.
„Nejpozději v roce 2028 budou tyto jednotky Regionova nahrazeny modernějšími motorovými vozy RS1 Stadler, které budou mít lepší jízdní vlastnosti a dále zvýší komfort cestování v oblasti Českého lesa,“ doplnil náměstek P. Čížek.

U prezentované jednotky jsou provedeny tyto úpravy: lak v designu Plzeňského kraje, zásuvky 230 V + USB porty, doplnění LCD panelů k informačnímu systému, nová podlahová krytina, stolečky s otvírákem na nápoje. Následně bude ještě zdostupněna WiFi, sčítací technologie a dojde rovněž k přečalounění sedadel.