Krajský seminář o zpřístupňování dopravy lidem se zdravotním postižením

24. listopadu 2021 15:39, aktualizováno 17:30, Mgr. René Zeithaml

Součástí Krajského plánu vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období let 2019-2023 je i opatření č. 3.1.2 (V intencích zákona č. 194/2010 Sb. při vypisování výběrových či nabídkových řízení od dopravců důsledně vyžadovat to, aby nové železniční vozy a autobusy splňovaly podmínku bezbariérového přístupu.). To se promítlo mj. také do parametrů výběrového řízení na krajského autobusového dopravce, jehož vítěz, společnost Arriva v létě v loňském roce na regionální linky Plzeňského kraje nasadila 100% (celkem 315) nových nízkopodlažních autobusů. Jde o naprosto mimořádný a následováníhodný posun v oblasti veřejné silniční dopravy. Plzeňský kraj se stal vůbec prvním krajem v ČR, ve kterém jsou jak MHD v regionální metropoli, tak i veškeré regionální autobusové linky obsluhovány výhradně nízkopodlažními vozy.

Nejen o tom se hovořilo při Krajském semináři o zpřístupňování dopravy lidem se zdravotním postižením, který se konal 18. 11. 2021 pod záštitou náměstka hejtmanky Plzeňského kraje Ing. Pavla Čížka na Krajském úřadu Plzeňského kraje. Program sestával z těchto tematických okruhů:

• Bezbariérová regionální autobusová doprava – společnost Arriva
  • MHD a služby „Senior Expres“ a „Od dveří ke dveřím“ ve městě Plzni
  • Projekt „Handycars“ – dopravní mobilita osob se zdravotním postižením
  • Asistovaná přeprava klienta jako součást terénních sociálních služeb
  • Železniční doprava, železniční stanice – aktuální vývoj odstraňování bariér
  • Zdravotně postižení v systému veřejné dopravy – společnost POVED

Seminář se jako již tradičně těšil velkému zájmu lidí se zdravotním postižením. V diskusi, kterou moderoval předseda NRZP Plzeňského kraje PhDr. Miroslav Valina, vystoupili mj. vedoucí Odboru dopravy a silničního hospodářství Mgr. Dušan Pakandl a vedoucí Odboru sociálních věcí Mgr. Filip Zapletal. Níže zveřejněnými prezentacemi aktivit svých společností pak do ní přispěli např. Aleš Petrovský, projektový manažer ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o., Ing. Vladimír Kostelný, ředitel Oblastního centra obchodu Západ společnosti České dráhy, a Ing. Radek Makovec, ředitel Oblastního ředitelství Správy železnic.