Krajské kolo dopravní soutěže mladých cyklistů

obrazek
30. května 2022 16:01, aktualizováno 08. června 2023 12:33, Miloslav Váňa DiS.

Dne 22. května 2023 se uskutečnilo krajské kolo dopravní soutěže mladých cyklistů v Plzeňském kraji. Soutěž se uskutečnila v areálu 33. základní školy Terezie Brzkové v Plzni.

Krajského kola dopravní soutěže mladých cyklistů se zúčastnila vítězná družstva z okresních kol. Každé družstvo tvořili 4 žáci (2 dívky + 2 chlapci) a podle věku soutěžících byla družstva rozdělena do dvou kategorií. V I. kategorii byli žáci ve věku 10 - 12 let, ve II. kategorii byli žáci ve věku 12 – 15 (popř. 16) let.

Soutěž obsahovala pět následujících disciplín:

- test z pravidel silničního provozu
- jízda zručnosti
- jízda na dětském dopravním hřišti
- poskytování první pomoci
- práce s mapou

Vítězem krajského kola dopravní soutěže mladých cyklistů v Plzeňském kraji pro rok 2023 se v I. kategorii stalo družstvo žáků Základní školy Černošín, na druhém místě se umístilo družstvo žáků Základní školy Blovice a na třetím místě družstvo žáků Základní školy a mateřské školy Stupno. Ve II. kategorii byla situace obdobná, zvítězilo družstvo žáků Základní školy Černošín, na druhém místě se umístilo družstvo žáků Základní školy Blovice a na třetím místě družstvo žáků Základní školy a mateřské školy Stupno.

Nejúspěšnějším jednotlivcem v I. kategorii byl mezi chlapci Ondřej Šnejdar ze Základní školy Černošín a mezi dívkami Zoe Brůhová ze Základní školy Blovice. Nejúspěšnějším jednotlivcem ve II. kategorii byl mezi chlapci Arnošt Schindler ze Základní školy Černošín a mezi dívkami Linda Rabuchová ze Základní školy Blovice.

Vítězná družstva postoupila do celostátního finále dopravní soutěže mladých cyklistů, které se v letošním roce uskuteční v Olomouckém kraji, ve dnech 20. - 22. června 2023.

Dopravní soutěž mladých cyklistů je považována za významnou aktivitu v oblasti prevence bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, která je cílena na žáky základních škol, kde se prevence bezpečnosti provozu jeví jako nejúčinnější. Soutěžící získají znalosti a zkušenosti, které pak jako účastníci provozu na pozemních komunikacích uplatní po celý svůj život. Krajské kolo dopravní soutěže mladých cyklistů a oblastní kola jsou každoročně finančně podpořena dotací z rozpočtu Plzeňského kraje.

V příloze jsou uvedeny celkové výsledky krajského kola dopravní soutěže mladých cyklistů v Plzeňském kraji.