Kraj ve Stříbře znovu otevřel téma bezpečnosti a hledá systémová řešení

obrazek
11. dubna 2025 13:07, Ing. Helena Frintová

Plzeňský kraj pokračuje v aktivním úsilí o zlepšení bezpečnostní situace v regionech zatížených vysokým počtem zahraničních pracovníků a přetíženou veřejnou infrastrukturou. Na jednání ve Stříbře se dnes hejtman Kamal Farhan sešel se starosty obcí Stříbrska a Tachovska a se zástupci Policie ČR, Krajské hygienické stanice, Úřadu práce a HZS PK, aby se dohodli na postupu a řešení aktuální situace. 

Po březnovém setkání v Tachově a dubnovém jednání hejtmana a starostů obcí s rozšířenou působností s krajským policejním ředitelem Petrem Macháčkem tak Plzeňský kraj pokračuje v krocích, které povedou jak ke zvýšení bezpečnosti, tak i k systémové změně přístupu státu.

„Po jednáních se starosty v Tachově, dnešním setkání ve Stříbře a díky spolupráci s policií přesně víme, kde a jaké problémy s bezpečností jsou. Nastavili jsme konkrétní kroky, které díky spolupráci obcí, kraje, policie a dalších orgánů povedou k většímu pocitu bezpečí našich obyvatel. Odpovědnost je ale hlavně také na státu, pro který musí být otázka bezpečnosti prioritou. My jako kraj máme omezené možnosti a to platí i pro obce,“ uvedl hejtman Kamal Farhan.


Region dlouhodobě pod tlakem, stát zůstává pasivní

Tachovsko a Stříbrsko patří mezi oblasti s nejvyšším počtem cizinců na obyvatele v celé České republice. V regionu se denně pohybují desítky tisíc pracovníků, mnohdy ubytovaných v nezkolaudovaných, přeplněných nebo anonymně provozovaných objektech. To s sebou přináší rostoucí pocit nejistoty místních obyvatel, problémy s veřejným pořádkem a nápor na infrastrukturu – dopravu, zdravotnictví i školství.
Konkrétně na území Stříbrska žije téměř 18 000 obyvatel ve 24 obcích, ve Stříbře pak cca 8 100 obyvatel. Oproti tomu se zde nachází významné průmyslové zóny, které tvoří jeden z klíčových pilířů zaměstnanosti v kraji. Leží poblíž dálnice D5, kde působí i větší zaměstnavatelé v nedalekém Boru nebo Tachově, jako jsou společnosti z oblasti automobilového průmyslu a logistiky – GRAMMER CZ, IDEAL AUTOMOTIVE Bor, LOXXESS Bor nebo Eissmann Automotive. Tyto firmy zaměstnávají stovky až tisíce lidí včetně zahraničních pracovníků z Ukrajiny, Slovenska, Rumunska či Filipín.

„Máme tu zaměstnavatele, kteří se chovají společensky zodpovědně a o svoje zahraniční pracovníky pečují – ale také pracovní agentury, které naopak systém často zneužívají a komplikují situaci všem ostatním,“ řekl Kamal Farhan.

Podle starostů obcí jsou dosavadní kapacity státu zcela nedostatečné.

Stříbro i okolní obce dělají, co mohou. Ale bez aktivní pomoci státu, bez posílení policie a jasných pravidel je situace dlouhodobě neudržitelná,“ upozornil Martin Záhoř, starosta města Stříbro.
„Ubytovny vznikají v rozporu s předpisy, agentury obcházejí pravidla a starostové přitom zůstávají bez nástrojů. Je správné, že kraj do toho vstupuje aktivně a nečeká na pokyny shora,“ doplnil Pavel Ryba, starosta obce Částkov.


Koordinace institucí místo alibismu

Na jednání ve Stříbře byli přítomni zástupci všech klíčových institucí – Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Krajské hygienické stanice, Úřadu práce i Stavebního úřadu. Společně se zástupci kraje a obcí debatovali o praktických překážkách i možnostech účinnější koordinace a sdílení informací.


„Spolupráce s obcemi a krajem v otázkách bezpečnosti je důležitá. Za poslední období se uskutečnila celá řada setkání s představiteli samosprávních celků Plzeňského kraje a panem hejtmanem, kde jsme otázku bezpečnosti v Plzeňském kraji řešili. Naposledy to bylo dne 9. 4. 2025. Vyvíjíme maximální úsilí, s ohledem na naše personální možnosti, abychom všechny úkoly, které jsou na nás kladeny, řádně plnili. Využíváme k tomu i výpomoci od útvarů Policie České republiky s celostátní působností kupř. spolupracujeme na Tachovsku, Stříbrsku a ve městě Plzeň s mobilní jednotkou Ředitelství služby cizinecké policie, což přináší své výsledky,uvedl krajský ředitel Policie ČR brig. gen. Petr Macháček.

Podmínky pro práci policie jsou nedůstojné

Stěžejním tématem bylo také personální posílení Policie ČR v regionu. Ve Stříbře například chybí oproti tabulkovým místům až 7 policistů, přičemž reálný výkon služby je o to náročnější kvůli zvýšenému počtu obyvatel a incidentů.

„Máme tady lokality, kde jeden policista musí zvládat to, co by jinde dělali tři. Není to důstojné ani pro ně, ani pro občany. Kraj bude dál hledat cesty, jak pomoci s vybavením, zázemím i tlakem na posílení stavů. Ale bez státu to sami nezvládneme,“ konstatoval hejtman K. Farhan.

Plzeňský kraj identifikuje čtyři oblasti, kde chce tlačit na změnu:
1. Kontrola a represe – tlak na dodržování pravidel. Cílené kontroly ubytoven a agentur práce, zefektivnění spolupráce složek.
2. Tlak na centrální úroveň – podněty na MV a MPSV, snaha o otevření celostátní debaty o dopadech migrace a pracovního trhu v regionech a způsob tvorby imigrační politiky.
3. Podpora obcí – dotace pro městské policie, kamerové systémy, preventivní aktivity.
4. Legislativa – návrhy změn v oblasti agenturního zaměstnávání, evidence pobytů cizinců a odpovědnosti ubytovatelů.

První kroky byly udělány, další budou následovat

Jednání ve Stříbře je druhým krokem v sérii systematických aktivit Plzeňského kraje a bude mít pokračování i v dalších částech regionu. Výstupy budou využity i pro přípravu konkrétních návrhů vůči vládě a parlamentu.

„Na Tachovsku jsme udělali první krok. Ve Stříbře jsme potvrdili, že ta témata mají řešení – ale ne samospádem. My určitě aktivní budeme. Ne kvůli politice, ale kvůli lidem,“ uzavřel hejtman Farhan s tím, že: „Bez spolupráce a otevřeného dialogu to nepůjde. Tato jednání nejsou jednorázová, jsou součástí dlouhodobého plánu kraje, jak do regionu vrátit pocit bezpečí.“







Galerie