Kraj v Bratislavě lákal na vojenskou turistiku

obrazek
15. dubna 2024 16:12, Bc. Patrik Pátek

S Cenou za kreativní a profesionální ztvárnění expozice odjížděli zástupci Plzeňského kraje z bratislavského mezinárodního veletrhu cestovního ruchu ITF Slovakiatour. Celý stánek byl postaven ve vojenském stylu na téma „Když jsem já sloužil na západě Čech“ a cílil především na muže, kteří zde kdysi sloužili povinnou vojenskou službu a jejich rodiny.

„Musíme si říct, že v době, kdy ještě byla povinná vojenská služba pro všechny muže od 18 do 20 let, případně pak pro vysokoškoláky, tak byla jistá tradice, že muži byli odsunuti dál od domova. Většina Slováků jezdila na západ Čech. Na základě zájmu těchto lidí, s nimiž jsme hovořili na dřívějších veletrzích a dozvěděli se, že mají zájem se podívat do místa, kde sloužili, jsme připravili takto zaměřenou prezentaci. Nabízíme tedy ucelený pohled na místa, kde byly kasárna a co je na jejich místě dnes,“ shrnul expozici Plzeňského kraje na výstavišti Incheba Expo Bratislavaradní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.


Při této příležitosti byla také slavnostně pokřtěna zcela nová publikace „Když jsem já sloužil na západě Čech“, která jde po stopách bývalých kasáren v Plzeňském kraji a je zaměřena na bohatou vojenskou historii regionu a vojenskou turistiku. Publikaci přímo na stánku Plzeňské kraje s radním Liborem Pickou a ředitelem výstaviště Alexanderem Rozinem pokřtil třetí slovenský prezident Ivan Gašparovič. „Na místech současných i bývalých kasáren je stále co vidět a pro člověka, který tu kdysi strávil rok nebo dva, to bylo období, nechci říct dobrého nebo špatného života, ale prostě významný kus života, který u nás prožil a jsou s ním spojeny silné a mnohdy nezapomenutelné zážitky. Naše filozofie je založena na tom, že ten, kdo u nás sloužil, s sebou přiveze rodinu, on se podívá, zavzpomíná na místech, kde sloužil a rodina se podívá po všech našich okolních zajímavostech, která už nabízí standardní cestovní ruch. A že se máme čím chlubit,“ zve na návštěvu Plzeňského kraje Libor Picka.


Na stánku zabarveném do zelena se prezentovali zástupci celého kraje. Součástí expozice byl i originální dobový motocykl Jawa 350, který u útvaru sloužil jako motospojka. Nechyběly zástupci měst i destinací - Klatovy, Konstantinovy lázně, Národní park Šumava, Rokycansko, Zbiroh, ale také Domažlicko, Český les a Tachovsko. Turisté si odnesli řadu tipů, co v kterých místech navštívit jak pro celé rodiny, tak zejména pro pamětníky někdejších posádek. Vojenská turistika zve do Muzea na demarkační linii v Rokycanech, Muzea Železné opony Rozvadov, Atom muzea Brdy Míšov či Muzea Středních Brd ve Strašicích či Patton Memorial v Plzni. Cílů v Plzeňském kraji je celá řada a odkazuje na ně také zcela nový web www.vojenskaturistika.cz. „Mimo samotných vojenských objektů brožura i web obsahuje inspiraci na výlety po okolí, při kterých se zabaví celá rodina. Muzeum na demarkační linii v Rokycanech je plné techniky, válečné, druhoválečné i poválečné. Je zde nepřeberné množství tanků, uniforem, obrněných vozů, děl, kanónů či ručních zbraní. Je to doslova ráj pro milovníky vojenské techniky. Za zmínku jistě stojí Atom muzeum Brdy, kde byly v Československé republice umístěny jaderné hlavice v betonových bunkrech. Když tam vejdete, otevřou se vám ty mnohadesítektunové dveře od těch jednotlivých bunkrů a zjistíte, jak v uvozovkách jednoduché je vychýlit osu země nebo změnit úplně podnebí atomovými bombami. Je to neuvěřitelná podívaná, ze které až mrazí. Je to jediný zpřístupněný bunkr na světě, v němž byly uloženy jaderné hlavice. Jinde zpřístupněný není, jen u nás,“ upozornil na unikáty v Plzeňském kraji Libor Picka, když připomněl, že v Plzeňském kraji se v místech, kde dřívější „záklaďáci“ sloužili, jsou turistické cíle i pro další členy rodiny. „Vždyť Stříbro je památková rezervace, za zastávku stojí klášter v Kladrubech, klatovské katakomby, barokní lékárna nebo hracholuská přehrada,“ zve do Plzeňského kraje Libor Picka.
 


Galerie