Kraj udržuje nízký počet nezaměstnaných

07. prosince 2021 17:05, Bc. Patrik Pátek

Na posledním jednání Rady hospodářské a sociální dohody Plzeňského kraje v letošním roce zazněly stěžejní informace k situaci ve zdravotnictví v souvislosti s pandemií covid-19, vyhodnocení demografických dat Českého statistického úřadu, ale především byla Úřadem práce ČR vyhodnocena situace v oblasti nezaměstnanosti napříč Českou republikou. Plzeňský kraj má dle analýzy Úřadu práce ČR ve srovnání s ostatními kraji velmi nízkou nezaměstnanost, a to téměř 1 % pod průměrnou hodnotou celé ČR.

Dalšími body programu jednání Rady hospodářské a sociální dohody byla prezentace demografických dat a jejich predikce Krajskou správou Českého statistického úřadu v Plzni a hodnocení činnosti a plánu rozvoje na rok 2022 paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje. Jednání se za Plzeňský kraj účastnila hejtmanka Ilona Mauritzová, v jejíž gesci je zdravotnictví.

„Aktuální situace, kdy pandemie onemocnění covid-19 ovlivnila celý svět, významně zasáhla také náš kraj. Proto jsem velmi ráda, že ve srovnání s ostatními kraji udržujeme nízký počet nezaměstnaných obyvatel kraje i v tomto náročném období. Hodnota 2,6 % nezaměstnaných řadí Plzeňský kraj na přední místa v celé České republice. Ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Plzeňského kraje a Úřadem práce Plzeň monitorujeme trh práce a snažíme se zareagovat tak, abychom využili veškeré naše možnosti k pomoci těm, kteří o práci přišli nebo ji dlouhodobě hledají,“ říká hejtmanka Ilona Mauritzová, která také plénu rady představila aktuální situaci v nemocnicích v kraji, problematiku očkování společně s aktuálními daty k proočkovanosti obyvatel.

Ke konci října letošního roku se Plzeňský kraj se svými 2,6 % nezaměstnaných zařadil mezi pětici nejlepších krajů ČR. Dlouhodobě vysokou nezaměstnanost pak mají kraje Ústecký a Moravskoslezský s hodnotou více než 5 %. Průměr v nezaměstnanosti na ČR pak je hodnota 3,4 %.
V Plzeňském kraji je nejvyšší počet nezaměstnaných k 31. 10. 2021 na Rokycansku se 3,15 %, následuje Domažlicko s 2,93 % nezaměstnaných. Naopak nejnižší hodnotu vykazuje okres Plzeň-jih s 2,16 % nezaměstnaných obyvatel. Celkem bylo evidováno 10 992 nezaměstnaných obyvatel, z toho 4 035 osob je ve věku nad 50 let, 3 342 je pak v evidenci úřadu práce více než 12 měsíců. Z prezentovaných dat byly uvedeny také počty zaměstnaných cizinců v Plzeňském kraji, a to 64 545.

„Hodnota nezaměstnanosti v Plzeňském kraji je nízká i přesto, že některé firmy omezovaly výrobu, jako například ve společnosti Panasonic na Borských polích v Plzni. Tam by se změny měly dotknout až 500 zaměstnanců. V tomto případě hledáme cestu společně s Plzeňským krajem a Úřadem práce v Plzni,“ říká předsedkyně Rady hospodářské a sociální dohody Plzeňského kraje a ředitelka Krajské hospodářské komory v Plzeňském kraji Radka Trylčová a dodává: „Pro tyto zaměstnance je třeba zjistit evidenci v databázi Úřadu práce Plzeň, poradenství a především jednání s lokálními firmami, které o ně již nyní podle našich informací projevily zájem“.

Bc. Eva Mertlová