Silnice z Hojsovy Stráže na Špičák dostává nový povrch

18. července 2022 15:18, aktualizováno 15:19, Ing. Helena Frintová

Pozor na úplnou uzavírku silnice II/190 v úseku Hojsova Stráž – Špičák od 18. 7. do 7. 8.! V uvedeném termínu bude probíhat kompletní pokládka asfaltových vrstev a úplná uzavírka byla nezbytná.

Nejprve bude v termínu od 18. 7. do cca 26.7. probíhat pokládka asfaltových vrstev v úseku od cca 2km nad odbočkou na Brčálník do Železné Rudy-Špičák. Příjezd do Brčálníku bude v tuto dobu možný ve směru od Hojsovy Stráže.

V termínu cca od 27. 7. do 7. 8. pak bude probíhat pokládka asfaltových vrstev v úseku od konce obce Hojsova Stráž do cca 2km nad odbočkou na Brčálník. Příjezd do Brčálníku bude v tuto dobu možný ve směru od Železné Rudy pouze do doby, kdy bude probíhat pokládka asfaltových vrstev v úseku Hojsova Stráž po odbočku na Brčálník, při pokládce v úseku od odbočky na Brčálník směr do Železné Rudy-Špičák bude přístup opět od Hojsovy Stráže.

Uvedené termíny jsou orientační, závislé na klimatických podmínkách a postupu prací na stavbě.

Otázky a odpovědi

Město Železná Ruda opakovaně nesouhlasilo s úplnou uzavírkou a požadovalo, aby bylo úsekem možné projíždět kyvadlově. Proč byla tato žádost zamítnuta?

Na základě Rozhodnutí silničního správního orgánu, kterým je Městský úřad Klatovy, odbor dopravy, ze dne 11.7.2022, je povolena úplná uzavírka silnice II/190, z Hojsovy Stráže na Špičácké sedlo, ve dnech od 18.7.2022 do 7.8.2022, a to i přes nesouhlasné stanovisko Města Železná Ruda. Důvodem pro povolení uzavírky je zejména:
- silnice je v horském zalesněném úseku, kde pokládka asfaltové vrstvy vozovky souvisle v celé šířce (tedy bez středové spáry) přispěje k větší kvalitě odvedeného díla a tím i delší životnosti této silnice,
- při úplné uzavírce se zkrátí potřebný čas pro pokládku asfaltových vrstev a podstatně se zvýší bezpečnost pro dělníky pracující na pokládce, zejména vzhledem k řadě nepřehledných zatáček v daném úseku.

Bylo nutné dělat rekonstrukci v době největší turistické a zároveň těžební sezony (v lesích)?

Celá trasa je situována ve vysoké nadmořské výšce, je převážně orientována na severní straně, a proto je nutno zejména z technologických důvodů práce realizovat v letních měsících.

Kudy povedou objízdné trasy pro osobní i nákladní dopravu?

1) Pro vozidla s výškou do 3,7 m ze Špičáku po silnici II/190 do Železné Rudy, pak na okružní křižovatce vlevo po silnici I/27 do Klatov, pak na silnici I/22 ulicí Tyršova směr Domažlice a dále vlevo po II/191 do Janovic a dále do Nýrska.
2) Pro vozidla s výškou nad 3,7m ze Špičáku po silnici II/190 do Železné Rudy, dále na okružní křižovatce vlevo po silnici I/27, kde nad Železnou Rudou pak doprava po silnici II/190 do Hartmanic, a dále směr Sušice, Klatovy, Janovice a Nýrsko. Po dobu uzavírky bude zneplatněna dopravní značka B13 – 7,5 t na komunikaci II/190 v úseku Gerlova Huť – Hartmanice.