Jednání Krizového štábu Plzeňského kraje 30.4.2021

01. května 2021 10:57, aktualizováno 03. května 2021 09:02, Mgr. René Zeithaml

Na jednání Krizového štábu Plzeňského kraje 30. dubna 2021 byla situace vyhodnocena jako velmi dobrá. Počty nemocných i hospitalizovaných v kraji klesají. Dodávky vakcín na následující měsíce jsou přislíbené vyšší, proočkovanost obyvatel stoupá.

Epidemická situace podle ředitele KHS Plzeň Michala Bartoše i nadále v posledním týdnu pokračuje v trendu poklesu nemocných. Denní záchyty nově diagnostikovaných osob s onemocněním covid-19 se pohybují kolem 100 v celém Plzeňském kraji. Týdenní záchyt pak zhruba na 590 případech. Z odebraných testů jde o nově nemocné ve zhruba 15 %. Nejvíce nemocných se objevuje v kategorii 50 – 55 let.

Zlepšení v počtu nově hospitalizovaných potvrdil i tentokrát koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš. Před dvěma týdny bylo hospitalizováno 219 osob, k dnešnímu dni je to 124. Významně klesá také počet pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Dnes je to 22 pacientů, od posledního jednání krizového štábu před dvěma týdny šlo o 60 osob na lůžkách intenzivní péče. Nemocnice v kraji se postupně vrací k běžnému režimu péče a operací. Podle vývoje v dalších dvou týdnech budou pak covidoví pacienti centralizovaně hospitalizováni v Plzni tak, aby ostatní zařízení v kraji mohla poskytovat tzv. čistou péči všem pacientům.

Dobré zprávy o klesajících počtech nově nemocných a hospitalizovaných mě velmi potěšily. Optimistická jsem také v oblasti očkování, protože na květen máme přislíbené vyšší dodávky vakcín a budeme tak rychleji očkovat. Osobně mě velmi těší, že jako jeden ze tří krajů v celé České republice máme otevřené mateřské školy a vrací se nám od příštího týdne i žáci druhého stupně ZŠ a víceletých gymnázií. Věřím, že i přes jarní dny a lepší situaci v našem kraji budeme i nadále opatrní, budeme nosit respirátory a dodržovat důležitá opatření. Zachovejme si pozici bezpečného kraje a vraťme se k běžnému životu, co nejdříve,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Očkování a dodávky vakcín
Celkem bylo v Plzeňském kraji vyočkováno již 168 363 dávek, druhou dávkou ukončené očkování má pak 52.598 osob. V kategorii 70+ je vyočkováno celkem 85.475 dávek a druhou dávkou má očkování ukončeno 29.595 osob.

V tomto týdnu do Plzeňského kraje dorazilo 21.060 dávek vakcíny Comirnaty (Pfizer/BioNTech), 2.400 dávek vakcíny Moderna. Pro praktické lékaře je určeno 5.900 dávek vakcíny AstraZeneca a nově také 750 dávek vakcíny Janssen (Johnson & Johnson), kterou už praktičtí lékaři očkují.

Na květen je přislíbena vyšší dodávka vakcín, budou postupně také uvolňovány k registracím k očkování další kategorie od 50+, předpoklad uvolňování je po týdnu.

Testování
Za poslední týden bylo v kraji provedeno více než 8.000 PCR testů a více než 67.000 antigenních testů na oficiálních odběrových místech. Do tohoto počtu nejsou započítány antigenní testy ve školách a školkách. Těch bylo v uplynulých dvou týdnech od nástupu dětí do zařízení provedeno 121.164, z toho vyšlo celkem 51 pozitivních výsledků. Potvrzeno následně konfirmací

PCR bylo 21. U zaměstnanců škol bylo provedeno celkem 36.013 testů, pozitivně vyšlo 7 z nich. Konfirmací pak byl potvrzen pouze 1 případ.
Testování antigenními testy zůstává nadále na hranicích v Rozvadově, kde do konce května bude zájemce z řad řidičů a pendlerů testovat jeden mobilní tým.

Plzeňský kraj rozvezl s pomocí Hasičského záchranného systému PK testovací sady do škol v celém kraji, šlo o 188.220 sad, které jsou určeny na testování žáků i zaměstnanců škol do konce příštího týdne.