Jednání Krizového štábu Plzeňského kraje 23. listopadu 2020

23. listopadu 2020 18:37, aktualizováno 18:47, Mgr. René Zeithaml

Situace v kraji v souvislosti s nákazou koronavirem se zlepšuje, stále je ale vysoké procento záchytu pozitivních testů. Za poslední tři dny mělo 23% testovaných pozitivní test. I tyto informace zazněly v pondělí 23. listopadu 2020 na jednání krizového štábu.

V úvodu jednání byli přítomni seznámeni se změnami, které souvisí s prodloužením nouzového stavu do 12. prosince 2020. Poté prof. Petr Pazdiora shrnul aktuální situaci v Plzeňském kraji, kde za poslední týden přibylo 1 688 nakažených COVID-19. Nejvíce nemocných je v okrese Plzeň-město, ale při přepočtu na 100 tisíc obyvatel je nejpostiženější Tachovsko. Zlepšil se podíl nakažených osob v kategorii 65+, který nyní činí 17,2 % (minulý týden 23%). V Plzeňském kraji přibývá denně cca 250 nových případů nákazy a přesto, že klesají počty testovaných osob, podíl potvrzených pozitivit, je stále vysoký (23%).

Kapacity lůžek
Dle informací doc. Beneše z Fakultní nemocnice v Plzni je v současné době hospitalizováno 293 osob s koronavirem. Z toho na JIP leží 58 pacientů. Doc. Beneš také potvrdil, že je nadále patrný pokles pacientů ve standardní péči, úbytek pacientů v intenzivní péči je očekáván tento týden.

Armáda v nemocnicích
Pracovníci armády v současnosti vypomáhají v Domažlické a Rokycanské nemocnici. Během tohoto týdne začnou pracovat také v nemocnici ve Stodu a v Sušici. Celkem je v kraji nasazeno 31 armádních zdravotníků.

Testování v sociálních zařízeních
Ve většině sociálních zařízení už proběhla druhá vlna testování. Počet nakažených mezi klienty a zaměstnanci nebyl vysoký, pouze v řádu jednotek. Testování klientů by mělo být ukončeno 3. 12. 2020, zaměstnanci budou testováni do 12. 12. 2020. Provoz v zařízeních sociálních pobytových služeb je pokrytý i díky práci studentů. S ohledem na to, že by studenti měli již nastoupit zpět do školy, bylo s některými dohodnuto, že na výpomoc v zařízeních zůstanou.

Určené školy a obnovení školní docházky
Určené školy pro děti zaměstnanců vybraných profesí nyní navštěvuje 99 dětí. Protože dojde k obnovení školní docházky, tyto školy ukončí svůj provoz 30. 11. 2020. Ředitelé zdravotnických škol už také jednají s nemocnicemi, kde pracují jejich žáci, o možnosti pokračování práce v nemocnici a skloubení se studiem. Jedná se o maturitní ročníky nebo poslední ročníky vyšších odborných škol.